Harmaantua (to grey) conjugation

Finnish
10 examples
kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
harmaannun
I grey
harmaannut
you grey
harmaantuu
he/she greys
harmaannumme
we grey
harmaannutte
you all grey
harmaantuvat
they grey
harmaannutaan
is greyed
Past tense
harmaannuin
I greyed
harmaannuit
you greyed
harmaantui
he/she greyed
harmaannuimme
we greyed
harmaannuitte
you all greyed
harmaantuivat
they greyed
harmaannuttiin
was greyed
Conditional mood
harmaantuisin
I would grey
harmaantuisit
you would grey
harmaantuisi
he/she would grey
harmaantuisimme
we would grey
harmaantuisitte
you all would grey
harmaantuisivat
they would grey
harmaannuttaisiin
would be greyed
Imperative mood
-
harmaannu
grey!
harmaantukoon
grey!
harmaantukaamme
let's grey!
harmaantukaa
grey!
harmaantukoot
grey!
harmaannuttakoon
be greyed!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
harmaantunen
I probably grey
harmaantunet
you probably grey
harmaantunee
he/she probably greys
harmaantunemme
we probably grey
harmaantunette
you all probably grey
harmaantunevat
they probably grey
harmaannuttaneen
probably is greyed
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
harmaantua
to grey
harmaantuakseen
to grey
harmaantuessa
while greying
harmaantuen
while greying
harmaantumassa
greying
harmaantumasta
greying
harmaantumaan
greying
harmaantumalla
greying
harmaantumatta
greying
harmaantuman
greying
harmaantuminen
greying
harmaantumista
greying
harmaantumaisillaan
just about to grey
Passive infinitives
harmaannuttaessa
while not greying
-
-
-
-
-
-
harmaannuttaman
not greying
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
harmaantuva
greying
harmaantunut
greyed
harmaantuma
greyed
Passive participles
harmaannuttava
not greyed
harmaannuttu
not greyed
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en harmaannu
I do not grey
et harmaannu
you do not grey
ei harmaannu
he/she do not grey
emme harmaannu
we do not grey
ette harmaannu
you all do not grey
eivät harmaannu
they do not grey
ei harmaannuta
is not greyed
Past negative tense
en harmaantunut
I did not grey
et harmaantunut
you did not grey
ei harmaantunut
he/she did not grey
emme harmaantuneet
we did not grey
ette harmaantuneet
you all did not grey
eivät harmaantuneet
they did not grey
oli harmaannuttu
had been greyed
Conditional negative tense
en harmaantuisi
I would not grey
et harmaantuisi
you would not grey
ei harmaantuisi
he/she would not grey
emme harmaantuisi
we would not grey
ette harmaantuisi
you all would not grey
eivät harmaantuisi
they would not grey
-
Imperative negative mood
-
älä harmaannu
do not grey!
älköön harmaantuko
let him/her/it not grey!
älkäämme harmaantuko
let's not grey!
älkää harmaantuko
do not grey!
älkööt harmaantuko
do not grey!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en harmaantune
I probably do not grey
et harmaantune
you probably do not grey
ei harmaantune
he/she probably does not grey
emme harmaantune
we probably do not grey
ette harmaantune
you all probably do not grey
eivät harmaantune
they probably do not grey
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen harmaantunut
I have greyed
olet harmaantunut
you have greyed
on harmaantunut
he/she has greyed
olemme harmaantuneet
we have greyed
olette harmaantuneet
you all have greyed
ovat harmaantuneet
they have greyed
on harmaannuttu
has been greyed
Past perfect tense
olin harmaantunut
I had greyed
olit harmaantunut
you had greyed
oli harmaantunut
he/she had greyed
olimme harmaantuneet
we had greyed
olitte harmaantuneet
you all had greyed
olivat harmaantuneet
they had greyed
-
Conditional perfect tense
olisin harmaantunut
I would have greyed
olisit harmaantunut
you would have greyed
olisi harmaantunut
he/she would have greyed
olisimme harmaantuneet
we would have greyed
olisitte harmaantuneet
you all would have greyed
olisivat harmaantuneet
they would have greyed
olisi harmaannuttu
would has been greyed
Imperative perfect tense
-
ole harmaantunut
you have greyed!
olkoon harmaantunut
he/she have greyed!
olkaamme harmaantuneet
we have greyed!
olkaa harmaantuneet
you all have greyed!
olkoot harmaantuneet
they have greyed!
olkoon harmaannuttu
has been greyed!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen harmaantunut
I probably have greyed
lienet harmaantunut
you probably have greyed
lienee harmaantunut
he/she probably has greyed
lienemme harmaantuneet
we probably have greyed
lienette harmaantuneet
you all probably have greyed
lienevät harmaantuneet
they probably have greyed
lienee harmaannuttu
probably has been greyed
Present perfect negative tense
en ole harmaantunut
I have not greyed
et ole harmaantunut
you have not greyed
ei ole harmaantunut
he/she has not greyed
emme ole harmaantuneet
we have not greyed
ette ole harmaantuneet
you all have not greyed
eivät ole harmaantuneet
they have not greyed
-
Past perfect negative tense
en ollut harmaantunut
I had not greyed
et ollut harmaantunut
you had not greyed
ei ollut harmaantunut
he/she had not greyed
emme olleet harmaantuneet
we had not greyed
ette olleet harmaantuneet
you all had not greyed
eivät olleet harmaantuneet
they had not greyed
-
Conditional perfect negative tense
en olisi harmaantunut
I would not have greyed
et olisi harmaantunut
you would not have greyed
ei olisi harmaantunut
he/she would not have greyed
emme olisi harmaantuneet
we would not have greyed
ette olisi harmaantuneet
you all would not have greyed
eivät olisi harmaantuneet
they would not have greyed
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole harmaantunut
you have greyed!
olkoon harmaantunut
he/she have greyed!
olkaamme harmaantuneet
we have greyed!
olkaa harmaantuneet
you all have greyed!
olkoot harmaantuneet
they have greyed!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene harmaantunut
I probably have not greyed
et liene harmaantunut
you probably have not greyed
ei liene harmaantunut
he/she probably has not greyed
emme liene harmaantuneet
we probably have not greyed
ette liene harmaantuneet
you all probably have not greyed
eivät liene harmaantuneet
they probably have not greyed

Examples of harmaantua

Example in FinnishTranslation in English
- Hiuksesi alkavat harmaantua. - Niin.- You know, your hair is turning grey.
- Olet alkanut harmaantua.You're getting a little bit grey, dad.
-Hei, isä. -Alat harmaantua.Hi, Dad You're going grey - what have ye been doing?
Aika kuluu. Sitä alkaa harmaantua...Time passes, you get a little grey.
Ehdin harmaantua!I'll probably go grey.
Minä tosiaan harmaannun.I am going grey. hehe and I AM going grey
Jos saisin päättää, tekisit paperitöitä, kunnes harmaannut.If it were up to me, you'd be doing scut until your hair turns grey.
Kaikki tulevat ryppyisiksi, hiukset harmaantuvat rinnat rupsahtavat...You're, you know... Eventually, your face is gonna get wrinkly... - you'll get grey hair...
Kun parannan jonkun, nenäni alkaa vuotamaan, - hiukseni harmaantuvat, ja minun täytyy nukkua 20 tuntia....So let me get this straight. Everytime I heal someone, I'm gonna get nose bleeds and grey hair, and I going to have to sleep for 20 hours?
Olen tuntenut monia kaltaisiasi miehiä. Miehiä, - joiden hiukset harmaantuvat ja katselevat omaa historiaansa.I have known many like you, men who, once their hairs bleed grey and their spines cut them like daggers, come to revise their own history.

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

haaraantua
branch
hakkaantua
do
halvaantua
become
hankaantua
do
harhaantua
do
harjaantua
become competent in something
hautaantua
do
hurmaantua
be enraptured
huumaantua
become

Similar but longer

Not found
We have none.

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'grey':

None found.
Learning languages?