Sinutella (to address with the informal tform) conjugation

Finnish
This verb can also mean the following: address someone kotus type 67/tulla, tt-t gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
sinuttelen
I address with the/she informal tform
sinuttelet
you address with the/she informal tform
sinuttelee
he/she addresses with the/she informal tform
sinuttelemme
we address with the/she informal tform
sinuttelette
you all address with the/she informal tform
sinuttelevat
they address with the/she informal tform
sinutellaan
is addressed with the/she informal tform
Past tense
sinuttelin
I addressed with the/she informal tform
sinuttelit
you addressed with the/she informal tform
sinutteli
he/she addressed with the/she informal tform
sinuttelimme
we addressed with the/she informal tform
sinuttelitte
you all addressed with the/she informal tform
sinuttelivat
they addressed with the/she informal tform
sinuteltiin
was addressed with the/she informal tform
Conditional mood
sinuttelisin
I would address with the/she informal tform
sinuttelisit
you would address with the/she informal tform
sinuttelisi
he/she would address with the/she informal tform
sinuttelisimme
we would address with the/she informal tform
sinuttelisitte
you all would address with the/she informal tform
sinuttelisivat
they would address with the/she informal tform
sinuteltaisiin
would be addressed with the/she informal tform
Imperative mood
-
sinuttele
address with the/she informal tform!
sinutelkoon
address with the/she informal tform!
sinutelkaamme
let's address with the/she informal tform!
sinutelkaa
address with the/she informal tform!
sinutelkoot
address with the/she informal tform!
sinuteltakoon
be addressed with the/she informal tform!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
sinutellen
I probably address with the/she informal tform
sinutellet
you probably address with the/she informal tform
sinutellee
he/she probably addresses with the/she informal tform
sinutellemme
we probably address with the/she informal tform
sinutellette
you all probably address with the/she informal tform
sinutellevat
they probably address with the/she informal tform
sinuteltaneen
probably is addressed with the/she informal tform
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
sinutella
to address with the/she informal tform
sinutellakseen
to address with the/she informal tform
sinutellessa
while addressing with the/she informal tform
sinutellen
while addressing with the/she informal tform
sinuttelemassa
addressing with the/she informal tform
sinuttelemasta
addressing with the/she informal tform
sinuttelemaan
addressing with the/she informal tform
sinuttelemalla
addressing with the/she informal tform
sinuttelematta
addressing with the/she informal tform
sinutteleman
addressing with the/she informal tform
sinutteleminen
addressing with the/she informal tform
sinuttelemista
addressing with the/she informal tform
sinuttelemaisillaan
just about to address with the/she informal tform
Passive infinitives
sinuteltaessa
while not addressing with the/she informal tform
-
-
-
-
-
-
sinuteltaman
not addressing with the/she informal tform
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
sinutteleva
addressing with the/she informal tform
sinutellut
addressed with the/she informal tform
sinuttelema
addressed with the/she informal tform
Passive participles
sinuteltava
not addressed with the/she informal tform
sinuteltu
not addressed with the/she informal tform
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en sinuttele
I do not address with the/she informal tform
et sinuttele
you do not address with the/she informal tform
ei sinuttele
he/she do not address with the/she informal tform
emme sinuttele
we do not address with the/she informal tform
ette sinuttele
you all do not address with the/she informal tform
eivät sinuttele
they do not address with the/she informal tform
ei sinutella
is not addressed with the/she informal tform
Past negative tense
en sinutellut
I did not address with the/she informal tform
et sinutellut
you did not address with the/she informal tform
ei sinutellut
he/she did not address with the/she informal tform
emme sinutelleet
we did not address with the/she informal tform
ette sinutelleet
you all did not address with the/she informal tform
eivät sinutelleet
they did not address with the/she informal tform
oli sinuteltu
had been addressed with the/she informal tform
Conditional negative tense
en sinuttelisi
I would not address with the/she informal tform
et sinuttelisi
you would not address with the/she informal tform
ei sinuttelisi
he/she would not address with the/she informal tform
emme sinuttelisi
we would not address with the/she informal tform
ette sinuttelisi
you all would not address with the/she informal tform
eivät sinuttelisi
they would not address with the/she informal tform
-
Imperative negative mood
-
älä sinuttele
do not address with the/she informal tform!
älköön sinutelko
let him/her/it not address with the/she informal tform!
älkäämme sinutelko
let's not address with the/she informal tform!
älkää sinutelko
do not address with the/she informal tform!
älkööt sinutelko
do not address with the/she informal tform!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en sinutelle
I probably do not address with the/she informal tform
et sinutelle
you probably do not address with the/she informal tform
ei sinutelle
he/she probably does not address with the/she informal tform
emme sinutelle
we probably do not address with the/she informal tform
ette sinutelle
you all probably do not address with the/she informal tform
eivät sinutelle
they probably do not address with the/she informal tform
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen sinutellut
I have addressed with the/she informal tform
olet sinutellut
you have addressed with the/she informal tform
on sinutellut
he/she has addressed with the/she informal tform
olemme sinutelleet
we have addressed with the/she informal tform
olette sinutelleet
you all have addressed with the/she informal tform
ovat sinutelleet
they have addressed with the/she informal tform
on sinuteltu
has been addressed with the/she informal tform
Past perfect tense
olin sinutellut
I had addressed with the/she informal tform
olit sinutellut
you had addressed with the/she informal tform
oli sinutellut
he/she had addressed with the/she informal tform
olimme sinutelleet
we had addressed with the/she informal tform
olitte sinutelleet
you all had addressed with the/she informal tform
olivat sinutelleet
they had addressed with the/she informal tform
-
Conditional perfect tense
olisin sinutellut
I would have addressed with the/she informal tform
olisit sinutellut
you would have addressed with the/she informal tform
olisi sinutellut
he/she would have addressed with the/she informal tform
olisimme sinutelleet
we would have addressed with the/she informal tform
olisitte sinutelleet
you all would have addressed with the/she informal tform
olisivat sinutelleet
they would have addressed with the/she informal tform
olisi sinuteltu
would has been addressed with the/she informal tform
Imperative perfect tense
-
ole sinutellut
you have addressed with the/she informal tform!
olkoon sinutellut
he/she have addressed with the/she informal tform!
olkaamme sinutelleet
we have addressed with the/she informal tform!
olkaa sinutelleet
you all have addressed with the/she informal tform!
olkoot sinutelleet
they have addressed with the/she informal tform!
olkoon sinuteltu
has been addressed with the/she informal tform!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen sinutellut
I probably have addressed with the/she informal tform
lienet sinutellut
you probably have addressed with the/she informal tform
lienee sinutellut
he/she probably has addressed with the/she informal tform
lienemme sinutelleet
we probably have addressed with the/she informal tform
lienette sinutelleet
you all probably have addressed with the/she informal tform
lienevät sinutelleet
they probably have addressed with the/she informal tform
lienee sinuteltu
probably has been addressed with the/she informal tform
Present perfect negative tense
en ole sinutellut
I have not addressed with the/she informal tform
et ole sinutellut
you have not addressed with the/she informal tform
ei ole sinutellut
he/she has not addressed with the/she informal tform
emme ole sinutelleet
we have not addressed with the/she informal tform
ette ole sinutelleet
you all have not addressed with the/she informal tform
eivät ole sinutelleet
they have not addressed with the/she informal tform
-
Past perfect negative tense
en ollut sinutellut
I had not addressed with the/she informal tform
et ollut sinutellut
you had not addressed with the/she informal tform
ei ollut sinutellut
he/she had not addressed with the/she informal tform
emme olleet sinutelleet
we had not addressed with the/she informal tform
ette olleet sinutelleet
you all had not addressed with the/she informal tform
eivät olleet sinutelleet
they had not addressed with the/she informal tform
-
Conditional perfect negative tense
en olisi sinutellut
I would not have addressed with the/she informal tform
et olisi sinutellut
you would not have addressed with the/she informal tform
ei olisi sinutellut
he/she would not have addressed with the/she informal tform
emme olisi sinutelleet
we would not have addressed with the/she informal tform
ette olisi sinutelleet
you all would not have addressed with the/she informal tform
eivät olisi sinutelleet
they would not have addressed with the/she informal tform
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole sinutellut
you have addressed with the/she informal tform!
olkoon sinutellut
he/she have addressed with the/she informal tform!
olkaamme sinutelleet
we have addressed with the/she informal tform!
olkaa sinutelleet
you all have addressed with the/she informal tform!
olkoot sinutelleet
they have addressed with the/she informal tform!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene sinutellut
I probably have not addressed with the/she informal tform
et liene sinutellut
you probably have not addressed with the/she informal tform
ei liene sinutellut
he/she probably has not addressed with the/she informal tform
emme liene sinutelleet
we probably have not addressed with the/she informal tform
ette liene sinutelleet
you all probably have not addressed with the/she informal tform
eivät liene sinutelleet
they probably have not addressed with the/she informal tform

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

savutella
smoke
sirotella
scatter

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

sekularisoida
secularize
seurata
follow
shopata
do
sillata
bridge
silpiä
pod
sinertää
make bluer
sintrata
sinter
sipaista
stroke lightly and quickly
sirotella
scatter
siselöidä
chisel

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'address with the informal tform':

None found.
Learning languages?