Nelinkertaistua (to quadruple) conjugation

Finnish
12 examples
kotus type 52/sanoa, no gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
nelinkertaistun
I quadruple
nelinkertaistut
you quadruple
nelinkertaistuu
he/she quadruples
nelinkertaistumme
we quadruple
nelinkertaistutte
you all quadruple
nelinkertaistuvat
they quadruple
nelinkertaistutaan
is quadrupled
Past tense
nelinkertaistuin
I quadrupled
nelinkertaistuit
you quadrupled
nelinkertaistui
he/she quadrupled
nelinkertaistuimme
we quadrupled
nelinkertaistuitte
you all quadrupled
nelinkertaistuivat
they quadrupled
nelinkertaistuttiin
was quadrupled
Conditional mood
nelinkertaistuisin
I would quadruple
nelinkertaistuisit
you would quadruple
nelinkertaistuisi
he/she would quadruple
nelinkertaistuisimme
we would quadruple
nelinkertaistuisitte
you all would quadruple
nelinkertaistuisivat
they would quadruple
nelinkertaistuttaisiin
would be quadrupled
Imperative mood
-
nelinkertaistu
quadruple!
nelinkertaistukoon
quadruple!
nelinkertaistukaamme
let's quadruple!
nelinkertaistukaa
quadruple!
nelinkertaistukoot
quadruple!
nelinkertaistuttakoon
be quadrupled!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
nelinkertaistunen
I probably quadruple
nelinkertaistunet
you probably quadruple
nelinkertaistunee
he/she probably quadruples
nelinkertaistunemme
we probably quadruple
nelinkertaistunette
you all probably quadruple
nelinkertaistunevat
they probably quadruple
nelinkertaistuttaneen
probably is quadrupled
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
nelinkertaistua
to quadruple
nelinkertaistuakseen
to quadruple
nelinkertaistuessa
while quadrupling
nelinkertaistuen
while quadrupling
nelinkertaistumassa
quadrupling
nelinkertaistumasta
quadrupling
nelinkertaistumaan
quadrupling
nelinkertaistumalla
quadrupling
nelinkertaistumatta
quadrupling
nelinkertaistuman
quadrupling
nelinkertaistuminen
quadrupling
nelinkertaistumista
quadrupling
nelinkertaistumaisillaan
just about to quadruple
Passive infinitives
nelinkertaistuttaessa
while not quadrupling
-
-
-
-
-
-
nelinkertaistuttaman
not quadrupling
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
nelinkertaistuva
quadrupling
nelinkertaistunut
quadrupled
nelinkertaistuma
quadrupled
Passive participles
nelinkertaistuttava
not quadrupled
nelinkertaistuttu
not quadrupled
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en nelinkertaistu
I do not quadruple
et nelinkertaistu
you do not quadruple
ei nelinkertaistu
he/she do not quadruple
emme nelinkertaistu
we do not quadruple
ette nelinkertaistu
you all do not quadruple
eivät nelinkertaistu
they do not quadruple
ei nelinkertaistuta
is not quadrupled
Past negative tense
en nelinkertaistunut
I did not quadruple
et nelinkertaistunut
you did not quadruple
ei nelinkertaistunut
he/she did not quadruple
emme nelinkertaistuneet
we did not quadruple
ette nelinkertaistuneet
you all did not quadruple
eivät nelinkertaistuneet
they did not quadruple
oli nelinkertaistuttu
had been quadrupled
Conditional negative tense
en nelinkertaistuisi
I would not quadruple
et nelinkertaistuisi
you would not quadruple
ei nelinkertaistuisi
he/she would not quadruple
emme nelinkertaistuisi
we would not quadruple
ette nelinkertaistuisi
you all would not quadruple
eivät nelinkertaistuisi
they would not quadruple
-
Imperative negative mood
-
älä nelinkertaistu
do not quadruple!
älköön nelinkertaistuko
let him/her/it not quadruple!
älkäämme nelinkertaistuko
let's not quadruple!
älkää nelinkertaistuko
do not quadruple!
älkööt nelinkertaistuko
do not quadruple!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en nelinkertaistune
I probably do not quadruple
et nelinkertaistune
you probably do not quadruple
ei nelinkertaistune
he/she probably does not quadruple
emme nelinkertaistune
we probably do not quadruple
ette nelinkertaistune
you all probably do not quadruple
eivät nelinkertaistune
they probably do not quadruple
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen nelinkertaistunut
I have quadrupled
olet nelinkertaistunut
you have quadrupled
on nelinkertaistunut
he/she has quadrupled
olemme nelinkertaistuneet
we have quadrupled
olette nelinkertaistuneet
you all have quadrupled
ovat nelinkertaistuneet
they have quadrupled
on nelinkertaistuttu
has been quadrupled
Past perfect tense
olin nelinkertaistunut
I had quadrupled
olit nelinkertaistunut
you had quadrupled
oli nelinkertaistunut
he/she had quadrupled
olimme nelinkertaistuneet
we had quadrupled
olitte nelinkertaistuneet
you all had quadrupled
olivat nelinkertaistuneet
they had quadrupled
-
Conditional perfect tense
olisin nelinkertaistunut
I would have quadrupled
olisit nelinkertaistunut
you would have quadrupled
olisi nelinkertaistunut
he/she would have quadrupled
olisimme nelinkertaistuneet
we would have quadrupled
olisitte nelinkertaistuneet
you all would have quadrupled
olisivat nelinkertaistuneet
they would have quadrupled
olisi nelinkertaistuttu
would has been quadrupled
Imperative perfect tense
-
ole nelinkertaistunut
you have quadrupled!
olkoon nelinkertaistunut
he/she have quadrupled!
olkaamme nelinkertaistuneet
we have quadrupled!
olkaa nelinkertaistuneet
you all have quadrupled!
olkoot nelinkertaistuneet
they have quadrupled!
olkoon nelinkertaistuttu
has been quadrupled!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen nelinkertaistunut
I probably have quadrupled
lienet nelinkertaistunut
you probably have quadrupled
lienee nelinkertaistunut
he/she probably has quadrupled
lienemme nelinkertaistuneet
we probably have quadrupled
lienette nelinkertaistuneet
you all probably have quadrupled
lienevät nelinkertaistuneet
they probably have quadrupled
lienee nelinkertaistuttu
probably has been quadrupled
Present perfect negative tense
en ole nelinkertaistunut
I have not quadrupled
et ole nelinkertaistunut
you have not quadrupled
ei ole nelinkertaistunut
he/she has not quadrupled
emme ole nelinkertaistuneet
we have not quadrupled
ette ole nelinkertaistuneet
you all have not quadrupled
eivät ole nelinkertaistuneet
they have not quadrupled
-
Past perfect negative tense
en ollut nelinkertaistunut
I had not quadrupled
et ollut nelinkertaistunut
you had not quadrupled
ei ollut nelinkertaistunut
he/she had not quadrupled
emme olleet nelinkertaistuneet
we had not quadrupled
ette olleet nelinkertaistuneet
you all had not quadrupled
eivät olleet nelinkertaistuneet
they had not quadrupled
-
Conditional perfect negative tense
en olisi nelinkertaistunut
I would not have quadrupled
et olisi nelinkertaistunut
you would not have quadrupled
ei olisi nelinkertaistunut
he/she would not have quadrupled
emme olisi nelinkertaistuneet
we would not have quadrupled
ette olisi nelinkertaistuneet
you all would not have quadrupled
eivät olisi nelinkertaistuneet
they would not have quadrupled
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole nelinkertaistunut
you have quadrupled!
olkoon nelinkertaistunut
he/she have quadrupled!
olkaamme nelinkertaistuneet
we have quadrupled!
olkaa nelinkertaistuneet
you all have quadrupled!
olkoot nelinkertaistuneet
they have quadrupled!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene nelinkertaistunut
I probably have not quadrupled
et liene nelinkertaistunut
you probably have not quadrupled
ei liene nelinkertaistunut
he/she probably has not quadrupled
emme liene nelinkertaistuneet
we probably have not quadrupled
ette liene nelinkertaistuneet
you all probably have not quadrupled
eivät liene nelinkertaistuneet
they probably have not quadrupled

Examples of nelinkertaistua

Example in FinnishTranslation in English
Valkoisten vanhusten määrä nelinkertaistuu.Which quadruples our old-white-guy quotient.
Aurinko laskee. Vampyyripartiot nelinkertaistuvat.Sun goes down, vampire search parties quadruple.
On arvioitu, että jos teurastamisen pysäyttämiseksi ei tehdä jotain, - muutamassa päivässä kuolinluvut nelinkertaistuvat.It's estimated that if something doesn't stop the slaughter in three or four days, our death rates will quadruple.
ASUNTOLAINAT (MILJARDIA) Vuosina 2000 - 2003 uusien asuntolainojen määrä nelinkertaistui.Bentween 2000 and 2003... the number of mortgage loans made each year... nearly quadrupled.
Mahdollisuutemme jäädä kiinni nelinkertaistui.The chances of us getting recognized... getting caught... just quadrupled.
Videon laittamisen jälkeen käyntien määrä nelinkertaistui päivässä.Since they posted the video the number of hits quadrupled in the last day alone.
Henri liitty seuraan mukavasti, kun panokset nelinkertaistuivat.Henri came at a good time since we quadrupled the bets.
Olet ollut ylikomisario viikon ja murhaluvut nelinkertaistuivat.You've been captain for a week. Your homicide rate's quadrupled.
- Se on nelinkertaistunut kooltaan.It has quadrupled in size.
Katsojamäärä on nelinkertaistunut.Well, attendance has quadrupled.
Vankien määrä on nelinkertaistunut kahdessa kymmenessä vuodessa.In a 20-year period, the prison population in the United States quadrupled.
Viimeisen 36 tunnin aikana keskustelu on nelinkertaistunut.For the past 36 hours, that chatter's gone off the charts. - Off the charts how? - It's more than quadrupled.

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

nelinkertaistaa
quadruple

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

nahkoa
skin
nasevoida
english
nasevoitua
do
naukaista
meow
naulita
rivet
neiditellä
use the address miss
nelinkertaistaa
quadruple
nelistää
gallop
nikotuttaa
cause hiccups
nimittää
assign

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'quadruple':

None found.
Learning languages?