Mulkoilla (to leer) conjugation

Finnish
kotus type 67/tulla, no gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
mulkoilen
I leer
mulkoilet
you leer
mulkoilee
he/she leers
mulkoilemme
we leer
mulkoilette
you all leer
mulkoilevat
they leer
mulkoillaan
is leered
Past tense
mulkoilin
I leered
mulkoilit
you leered
mulkoili
he/she leered
mulkoilimme
we leered
mulkoilitte
you all leered
mulkoilivat
they leered
mulkoiltiin
was leered
Conditional mood
mulkoilisin
I would leer
mulkoilisit
you would leer
mulkoilisi
he/she would leer
mulkoilisimme
we would leer
mulkoilisitte
you all would leer
mulkoilisivat
they would leer
mulkoiltaisiin
would be leered
Imperative mood
-
mulkoile
leer!
mulkoilkoon
leer!
mulkoilkaamme
let's leer!
mulkoilkaa
leer!
mulkoilkoot
leer!
mulkoiltakoon
be leered!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
mulkoillen
I probably leer
mulkoillet
you probably leer
mulkoillee
he/she probably leers
mulkoillemme
we probably leer
mulkoillette
you all probably leer
mulkoillevat
they probably leer
mulkoiltaneen
probably is leered
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
mulkoilla
to leer
mulkoillakseen
to leer
mulkoillessa
while leering
mulkoillen
while leering
mulkoilemassa
leering
mulkoilemasta
leering
mulkoilemaan
leering
mulkoilemalla
leering
mulkoilematta
leering
mulkoileman
leering
mulkoileminen
leering
mulkoilemista
leering
mulkoilemaisillaan
just about to leer
Passive infinitives
mulkoiltaessa
while not leering
-
-
-
-
-
-
mulkoiltaman
not leering
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
mulkoileva
leering
mulkoillut
leered
mulkoilema
leered
Passive participles
mulkoiltava
not leered
mulkoiltu
not leered
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en mulkoile
I do not leer
et mulkoile
you do not leer
ei mulkoile
he/she do not leer
emme mulkoile
we do not leer
ette mulkoile
you all do not leer
eivät mulkoile
they do not leer
ei mulkoilla
is not leered
Past negative tense
en mulkoillut
I did not leer
et mulkoillut
you did not leer
ei mulkoillut
he/she did not leer
emme mulkoilleet
we did not leer
ette mulkoilleet
you all did not leer
eivät mulkoilleet
they did not leer
oli mulkoiltu
had been leered
Conditional negative tense
en mulkoilisi
I would not leer
et mulkoilisi
you would not leer
ei mulkoilisi
he/she would not leer
emme mulkoilisi
we would not leer
ette mulkoilisi
you all would not leer
eivät mulkoilisi
they would not leer
-
Imperative negative mood
-
älä mulkoile
do not leer!
älköön mulkoilko
let him/her/it not leer!
älkäämme mulkoilko
let's not leer!
älkää mulkoilko
do not leer!
älkööt mulkoilko
do not leer!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en mulkoille
I probably do not leer
et mulkoille
you probably do not leer
ei mulkoille
he/she probably does not leer
emme mulkoille
we probably do not leer
ette mulkoille
you all probably do not leer
eivät mulkoille
they probably do not leer
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen mulkoillut
I have leered
olet mulkoillut
you have leered
on mulkoillut
he/she has leered
olemme mulkoilleet
we have leered
olette mulkoilleet
you all have leered
ovat mulkoilleet
they have leered
on mulkoiltu
has been leered
Past perfect tense
olin mulkoillut
I had leered
olit mulkoillut
you had leered
oli mulkoillut
he/she had leered
olimme mulkoilleet
we had leered
olitte mulkoilleet
you all had leered
olivat mulkoilleet
they had leered
-
Conditional perfect tense
olisin mulkoillut
I would have leered
olisit mulkoillut
you would have leered
olisi mulkoillut
he/she would have leered
olisimme mulkoilleet
we would have leered
olisitte mulkoilleet
you all would have leered
olisivat mulkoilleet
they would have leered
olisi mulkoiltu
would has been leered
Imperative perfect tense
-
ole mulkoillut
you have leered!
olkoon mulkoillut
he/she have leered!
olkaamme mulkoilleet
we have leered!
olkaa mulkoilleet
you all have leered!
olkoot mulkoilleet
they have leered!
olkoon mulkoiltu
has been leered!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen mulkoillut
I probably have leered
lienet mulkoillut
you probably have leered
lienee mulkoillut
he/she probably has leered
lienemme mulkoilleet
we probably have leered
lienette mulkoilleet
you all probably have leered
lienevät mulkoilleet
they probably have leered
lienee mulkoiltu
probably has been leered
Present perfect negative tense
en ole mulkoillut
I have not leered
et ole mulkoillut
you have not leered
ei ole mulkoillut
he/she has not leered
emme ole mulkoilleet
we have not leered
ette ole mulkoilleet
you all have not leered
eivät ole mulkoilleet
they have not leered
-
Past perfect negative tense
en ollut mulkoillut
I had not leered
et ollut mulkoillut
you had not leered
ei ollut mulkoillut
he/she had not leered
emme olleet mulkoilleet
we had not leered
ette olleet mulkoilleet
you all had not leered
eivät olleet mulkoilleet
they had not leered
-
Conditional perfect negative tense
en olisi mulkoillut
I would not have leered
et olisi mulkoillut
you would not have leered
ei olisi mulkoillut
he/she would not have leered
emme olisi mulkoilleet
we would not have leered
ette olisi mulkoilleet
you all would not have leered
eivät olisi mulkoilleet
they would not have leered
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole mulkoillut
you have leered!
olkoon mulkoillut
he/she have leered!
olkaamme mulkoilleet
we have leered!
olkaa mulkoilleet
you all have leered!
olkoot mulkoilleet
they have leered!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene mulkoillut
I probably have not leered
et liene mulkoillut
you probably have not leered
ei liene mulkoillut
he/she probably has not leered
emme liene mulkoilleet
we probably have not leered
ette liene mulkoilleet
you all probably have not leered
eivät liene mulkoilleet
they probably have not leered

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

muotoilla
shape

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

mitätöityä
be invalidated
mobilisoida
do
moikua
clang
morjenstaa
do
moukua
meow
mulkaista
glance angrily
mullistaa
revolutionize
munata
screw up
murista
growl
museoitua
turn into a museum

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'leer':

None found.
Learning languages?