Hiillostua (to char) conjugation

Finnish
kotus type 52/sanoa, no gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
hiillostun
I char
hiillostut
you char
hiillostuu
he/she chars
hiillostumme
we char
hiillostutte
you all char
hiillostuvat
they char
hiillostutaan
is charred
Past tense
hiillostuin
I charred
hiillostuit
you charred
hiillostui
he/she charred
hiillostuimme
we charred
hiillostuitte
you all charred
hiillostuivat
they charred
hiillostuttiin
was charred
Conditional mood
hiillostuisin
I would char
hiillostuisit
you would char
hiillostuisi
he/she would char
hiillostuisimme
we would char
hiillostuisitte
you all would char
hiillostuisivat
they would char
hiillostuttaisiin
would be charred
Imperative mood
-
hiillostu
char!
hiillostukoon
char!
hiillostukaamme
let's char!
hiillostukaa
char!
hiillostukoot
char!
hiillostuttakoon
be charred!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
hiillostunen
I probably char
hiillostunet
you probably char
hiillostunee
he/she probably chars
hiillostunemme
we probably char
hiillostunette
you all probably char
hiillostunevat
they probably char
hiillostuttaneen
probably is charred
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
hiillostua
to char
hiillostuakseen
to char
hiillostuessa
while charring
hiillostuen
while charring
hiillostumassa
charring
hiillostumasta
charring
hiillostumaan
charring
hiillostumalla
charring
hiillostumatta
charring
hiillostuman
charring
hiillostuminen
charring
hiillostumista
charring
hiillostumaisillaan
just about to char
Passive infinitives
hiillostuttaessa
while not charring
-
-
-
-
-
-
hiillostuttaman
not charring
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
hiillostuva
charring
hiillostunut
charred
hiillostuma
charred
Passive participles
hiillostuttava
not charred
hiillostuttu
not charred
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en hiillostu
I do not char
et hiillostu
you do not char
ei hiillostu
he/she do not char
emme hiillostu
we do not char
ette hiillostu
you all do not char
eivät hiillostu
they do not char
ei hiillostuta
is not charred
Past negative tense
en hiillostunut
I did not char
et hiillostunut
you did not char
ei hiillostunut
he/she did not char
emme hiillostuneet
we did not char
ette hiillostuneet
you all did not char
eivät hiillostuneet
they did not char
oli hiillostuttu
had been charred
Conditional negative tense
en hiillostuisi
I would not char
et hiillostuisi
you would not char
ei hiillostuisi
he/she would not char
emme hiillostuisi
we would not char
ette hiillostuisi
you all would not char
eivät hiillostuisi
they would not char
-
Imperative negative mood
-
älä hiillostu
do not char!
älköön hiillostuko
let him/her/it not char!
älkäämme hiillostuko
let's not char!
älkää hiillostuko
do not char!
älkööt hiillostuko
do not char!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en hiillostune
I probably do not char
et hiillostune
you probably do not char
ei hiillostune
he/she probably does not char
emme hiillostune
we probably do not char
ette hiillostune
you all probably do not char
eivät hiillostune
they probably do not char
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen hiillostunut
I have charred
olet hiillostunut
you have charred
on hiillostunut
he/she has charred
olemme hiillostuneet
we have charred
olette hiillostuneet
you all have charred
ovat hiillostuneet
they have charred
on hiillostuttu
has been charred
Past perfect tense
olin hiillostunut
I had charred
olit hiillostunut
you had charred
oli hiillostunut
he/she had charred
olimme hiillostuneet
we had charred
olitte hiillostuneet
you all had charred
olivat hiillostuneet
they had charred
-
Conditional perfect tense
olisin hiillostunut
I would have charred
olisit hiillostunut
you would have charred
olisi hiillostunut
he/she would have charred
olisimme hiillostuneet
we would have charred
olisitte hiillostuneet
you all would have charred
olisivat hiillostuneet
they would have charred
olisi hiillostuttu
would has been charred
Imperative perfect tense
-
ole hiillostunut
you have charred!
olkoon hiillostunut
he/she have charred!
olkaamme hiillostuneet
we have charred!
olkaa hiillostuneet
you all have charred!
olkoot hiillostuneet
they have charred!
olkoon hiillostuttu
has been charred!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen hiillostunut
I probably have charred
lienet hiillostunut
you probably have charred
lienee hiillostunut
he/she probably has charred
lienemme hiillostuneet
we probably have charred
lienette hiillostuneet
you all probably have charred
lienevät hiillostuneet
they probably have charred
lienee hiillostuttu
probably has been charred
Present perfect negative tense
en ole hiillostunut
I have not charred
et ole hiillostunut
you have not charred
ei ole hiillostunut
he/she has not charred
emme ole hiillostuneet
we have not charred
ette ole hiillostuneet
you all have not charred
eivät ole hiillostuneet
they have not charred
-
Past perfect negative tense
en ollut hiillostunut
I had not charred
et ollut hiillostunut
you had not charred
ei ollut hiillostunut
he/she had not charred
emme olleet hiillostuneet
we had not charred
ette olleet hiillostuneet
you all had not charred
eivät olleet hiillostuneet
they had not charred
-
Conditional perfect negative tense
en olisi hiillostunut
I would not have charred
et olisi hiillostunut
you would not have charred
ei olisi hiillostunut
he/she would not have charred
emme olisi hiillostuneet
we would not have charred
ette olisi hiillostuneet
you all would not have charred
eivät olisi hiillostuneet
they would not have charred
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole hiillostunut
you have charred!
olkoon hiillostunut
he/she have charred!
olkaamme hiillostuneet
we have charred!
olkaa hiillostuneet
you all have charred!
olkoot hiillostuneet
they have charred!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene hiillostunut
I probably have not charred
et liene hiillostunut
you probably have not charred
ei liene hiillostunut
he/she probably has not charred
emme liene hiillostuneet
we probably have not charred
ette liene hiillostuneet
you all probably have not charred
eivät liene hiillostuneet
they probably have not charred

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

hiillostaa
grill

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

herrastella
lord
hiekkapuhaltaa
sandblast
hienostua
become classy
hieroa
massage
hieroutua
be rubbed
hiilettyä
carburize
hiillostaa
grill
hiillyttää
char
hillitä
control
hilloutua
become jam

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'char':

None found.
Learning languages?