Поцрнува (to blacken) conjugation

Macedonian
1 examples

Conjugation of eiti

јас
ти
т(ој/аа/оа)
ние
вие
тие
Present tense
поцрнувам
I blacken
поцрнуваш
you blacken
поцрнува
he/she/it blackens
поцрнуваме
we blacken
поцрнувате
you all blacken
поцрнуваат
they blacken
Future tense
ќе поцрнувам
I will blacken
ќе поцрнуваш
you will blacken
ќе поцрнува
he/she/it will blacken
ќе поцрнуваме
we will blacken
ќе поцрнувате
you all will blacken
ќе поцрнуваат
they will blacken
јас
јас
ти
ти
тој
таа
тоа
ние
вие
тие
Conditional mood
би поцрнувал
I (masculine) would have blackened
би поцрнувала
I (feminine) would have blackened
би поцрнувал
you (masculine) would have blackened
би поцрнувала
you (feminine) would have blackened
би поцрнувал
he would have blackened
би поцрнувала
she would have blackened
би поцрнувало
it would have blackened
би поцрнувале
we would have blackened
би поцрнувале
you all would have blackened
би поцрнувале
they would have blackened
Past perfect tense
сум поцрнувал
I (masculine) have blackened
сум поцрнувала
I (feminine) have blackened
си поцрнувал
you (masculine) have blackened
си поцрнувала
you (feminine) have blackened
е поцрнувал
he has blackened
е поцрнувала
she has blackened
е поцрнувало
it has blackened
сме поцрнувале
we have blackened
сте поцрнувале
you all have blackened
сум поцрнувале
they have blackened
јас
ти
т(ој/аа/оа)
ние
вие
тие
Past impf. tense
поцрнував
I was blackening
поцрнуваше
you were blackening
поцрнуваше
he/she/it was blackening
поцрнувавме
we were blackening
поцрнувавте
you all were blackening
поцрнуваа
they were blackening
јас
јас
ти
ти
тој
таа
тоа
ние
вие
тие
Past pluperfect tense
бев поцрнувал
I (masculine) had blackened
бев поцрнувала
I (feminine) had blackened
беше поцрнувал
you (masculine) had blackened
беше поцрнувала
you (feminine) had blackened
беше поцрнувал
he had blackened
беше поцрнувала
she had blackened
беше поцрнувало
it had blackened
бевме поцрнувале
we had blackened
бевте поцрнувале
you all had blackened
беа поцрнувале
they had blackened
јас
ти
т(ој/аа/оа)
ние
вие
тие
Future perfect tense
ќе поцрнував
I will have blackened
ќе поцрнуваше
you will have blackened
ќе поцрнуваше
he/she/it will have blackened
ќе поцрнувавме
we will have blackened
ќе поцрнувавте
you all will have blackened
ќе поцрнуваа
they will have blackened
Past aorist tense
Imperative tense
-
поцрнувај
you blacken
-
-
поцрнувајте
you all blacken
-
јас
јас
ти
ти
тој
таа
тоа
ние
вие
тие
Future reported tense
ќе сум поцрнувал
I (masculine) will blacken
ќе сум поцрнувала
I (feminine) will blacken
ќе си поцрнувал
you (masculine) will blacken
ќе си поцрнувала
you (feminine) will blacken
ќе е поцрнувал
he will blacken
ќе е поцрнувала
she will blacken
ќе е поцрнувало
it will blacken
ќе сме поцрнувале
we will blacken
ќе сте поцрнувале
you all will blacken
ќе сум поцрнувале
they will blacken
adjectival participle
adverbial participle
verbal noun
imperfective participle (masculine)
imperfective participle (feminine)
imperfective participle (neuter)
imperfective participle (plural)
aorist participle (masculine)
aorist participle (feminine)
aorist participle (neuter)
aorist participle (plural)
Other
поцрнуван
blackening
поцрнувајќи
blackening
поцрнување
blackening
поцрнувал
blackening
поцрнувала
blackening
поцрнувало
blackening
поцрнувале
blackening
blackened
blackened
blackened
blackened

Examples of поцрнува

Example in MacedonianTranslation in English
Сакаше да гледа како луѓето горат, како им поцрнува кожата и им се топи од коските.He loved to watch people burn, the way their skin blackened and blistered and melted off their bones.

More Macedonian verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

поранува
be early
починува
rest

Similar but longer

поцрвенува
redden

Random

попушти
go easy on someone
порача
order
порумени
become dark red
поулави
go mad
поучи
study for a while
поцрвени
turn red
поцрни
turn black
почека
wait for a while
почне
start
прашува
ask

Other Macedonian verbs with the meaning similar to 'blacken':

None found.
Learning languages?