Попушта (to give) conjugation

Macedonian
10 examples
This verb can also mean the following: cave in, collapse, go, turn a blind eye, go easy on

Conjugation of eiti

јас
ти
т(ој/аа/оа)
ние
вие
тие
Present tense
попуштам
I give
попушташ
you give
попушта
he/she/it gives
попуштаме
we give
попуштате
you all give
попуштаат
they give
Future tense
ќе попуштам
I will give
ќе попушташ
you will give
ќе попушта
he/she/it will give
ќе попуштаме
we will give
ќе попуштате
you all will give
ќе попуштаат
they will give
јас
јас
ти
ти
тој
таа
тоа
ние
вие
тие
Conditional mood
би попуштал
I (masculine) would have given
би попуштала
I (feminine) would have given
би попуштал
you (masculine) would have given
би попуштала
you (feminine) would have given
би попуштал
he would have given
би попуштала
she would have given
би попуштало
it would have given
би попуштале
we would have given
би попуштале
you all would have given
би попуштале
they would have given
Past perfect tense
сум попуштал
I (masculine) have given
сум попуштала
I (feminine) have given
си попуштал
you (masculine) have given
си попуштала
you (feminine) have given
е попуштал
he has given
е попуштала
she has given
е попуштало
it has given
сме попуштале
we have given
сте попуштале
you all have given
сум попуштале
they have given
јас
ти
т(ој/аа/оа)
ние
вие
тие
Past impf. tense
попуштав
I was giving
попушташе
you were giving
попушташе
he/she/it was giving
попуштавме
we were giving
попуштавте
you all were giving
попуштаа
they were giving
јас
јас
ти
ти
тој
таа
тоа
ние
вие
тие
Past pluperfect tense
бев попуштал
I (masculine) had given
бев попуштала
I (feminine) had given
беше попуштал
you (masculine) had given
беше попуштала
you (feminine) had given
беше попуштал
he had given
беше попуштала
she had given
беше попуштало
it had given
бевме попуштале
we had given
бевте попуштале
you all had given
беа попуштале
they had given
јас
ти
т(ој/аа/оа)
ние
вие
тие
Future perfect tense
ќе попуштав
I will have given
ќе попушташе
you will have given
ќе попушташе
he/she/it will have given
ќе попуштавме
we will have given
ќе попуштавте
you all will have given
ќе попуштаа
they will have given
Past aorist tense
Imperative tense
-
попуштај
you give
-
-
попуштајте
you all give
-
јас
јас
ти
ти
тој
таа
тоа
ние
вие
тие
Future reported tense
ќе сум попуштал
I (masculine) will give
ќе сум попуштала
I (feminine) will give
ќе си попуштал
you (masculine) will give
ќе си попуштала
you (feminine) will give
ќе е попуштал
he will give
ќе е попуштала
she will give
ќе е попуштало
it will give
ќе сме попуштале
we will give
ќе сте попуштале
you all will give
ќе сум попуштале
they will give

Examples of попушта

Example in MacedonianTranslation in English
А сите видовме како очајот попушта пред радоста, смртта пред животот.But we all saw desolation give way to joy, death to life.
Не попушта никому.She don't ever give a brother no play.
Донели го бара пакот, но Томпсон не попушта.Donnelly shouted that he would give off.
Ти луда будало Нема да ти попуштамYou crazy fool I won't give in to you
Морав некако да попуштам.Something had to give.
Не попуштам под уцените.I don't give into blackmail.
За последен пат, ако ми го дадеш точниот одговор, ќе попуштам.This is your last time You give me the right answer I'll cut you a break
Ако го направам ова, ако попуштам, нема враќање.If I do this, If I give in, there's no going back.
Ти никогаш не попушташ, оче?You never give up, father.
Значи сакаш да кажеш дека никому не попуштате?So, you're saying, you don't ever give anybody a break?

More Macedonian verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

испушта
emit
напушта
leave
отпушта
release
попушти
go easy on someone

Similar but longer

пропушта
miss

Random

откопува
unearth
појадува
do
покорува
subdue
помилува
caress
понижува
humiliate
поплави
flood
попуши
smoke for a while
попушти
go easy on someone
поработи
work for a while
посребри
make silver

Other Macedonian verbs with the meaning similar to 'give':

None found.
Learning languages?