Speak any language with confidence

Take our quick quiz to start your journey to fluency today!

Get started

Ääntyä (to be pronounced) conjugation

Finnish
This verb can also mean the following: be enunciated, be articulated kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
äännyn
äännyt
ääntyy
äännymme
äännytte
ääntyvät
äännytään
Past tense
äännyin
äännyit
ääntyi
äännyimme
äännyitte
ääntyivät
äännyttiin
Conditional mood
ääntyisin
ääntyisit
ääntyisi
ääntyisimme
ääntyisitte
ääntyisivät
äännyttäisiin
Imperative mood
äänny
ääntyköön
ääntykäämme
ääntykää
ääntykööt
äännyttäköön
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
ääntynen
ääntynet
ääntynee
ääntynemme
ääntynette
ääntynevät
äännyttäneen
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
ääntyä
ääntyäkseen
ääntyessä
ääntyen
ääntymässä
ääntymästä
ääntymään
ääntymällä
ääntymättä
ääntymän
ääntyminen
ääntymistä
ääntymäisillään
Passive infinitives
äännyttäessä
äännyttämän
Present
Past
Agent
Participles
ääntyvä
ääntynyt
ääntymä
Passive participles
äännyttävä
äännytty
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en äänny
et äänny
ei äänny
emme äänny
ette äänny
eivät äänny
ei äännytä
Past negative tense
en ääntynyt
et ääntynyt
ei ääntynyt
emme ääntyneet
ette ääntyneet
eivät ääntyneet
oli äännytty
Conditional negative tense
en ääntyisi
et ääntyisi
ei ääntyisi
emme ääntyisi
ette ääntyisi
eivät ääntyisi
Imperative negative mood
älä äänny
älköön ääntykö
älkäämme ääntykö
älkää ääntykö
älkööt ääntykö
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en ääntyne
et ääntyne
ei ääntyne
emme ääntyne
ette ääntyne
eivät ääntyne
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen ääntynyt
olet ääntynyt
on ääntynyt
olemme ääntyneet
olette ääntyneet
ovat ääntyneet
on äännytty
Past perfect tense
olin ääntynyt
olit ääntynyt
oli ääntynyt
olimme ääntyneet
olitte ääntyneet
olivat ääntyneet
Conditional perfect tense
olisin ääntynyt
olisit ääntynyt
olisi ääntynyt
olisimme ääntyneet
olisitte ääntyneet
olisivat ääntyneet
olisi äännytty
Imperative perfect tense
ole ääntynyt
olkoon ääntynyt
olkaamme ääntyneet
olkaa ääntyneet
olkoot ääntyneet
olkoon äännytty
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen ääntynyt
lienet ääntynyt
lienee ääntynyt
lienemme ääntyneet
lienette ääntyneet
lienevät ääntyneet
lienee äännytty
Present perfect negative tense
en ole ääntynyt
et ole ääntynyt
ei ole ääntynyt
emme ole ääntyneet
ette ole ääntyneet
eivät ole ääntyneet
Past perfect negative tense
en ollut ääntynyt
et ollut ääntynyt
ei ollut ääntynyt
emme olleet ääntyneet
ette olleet ääntyneet
eivät olleet ääntyneet
Conditional perfect negative tense
en olisi ääntynyt
et olisi ääntynyt
ei olisi ääntynyt
emme olisi ääntyneet
ette olisi ääntyneet
eivät olisi ääntyneet
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole ääntynyt
olkoon ääntynyt
olkaamme ääntyneet
olkaa ääntyneet
olkoot ääntyneet
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene ääntynyt
et liene ääntynyt
ei liene ääntynyt
emme liene ääntyneet
ette liene ääntyneet
eivät liene ääntyneet

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

syntyä
be born
ääntää
pronounce

Similar but longer

erääntyä
do
etääntyä
recede
ikääntyä
age
kääntyä
change direction
nääntyä
languish
vääntyä
be bent
äkääntyä
get cranky

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'be pronounced':

None found.