Sekularisoitua (to do) conjugation

Finnish
kotus type 52/sanoa, t-d gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
sekularisoidun
I do
sekularisoidut
you do
sekularisoituu
he/she does
sekularisoidumme
we do
sekularisoidutte
you all do
sekularisoituvat
they do
sekularisoidutaan
is done
Past tense
sekularisoiduin
I did
sekularisoiduit
you did
sekularisoitui
he/she did
sekularisoiduimme
we did
sekularisoiduitte
you all did
sekularisoituivat
they did
sekularisoiduttiin
was done
Conditional mood
sekularisoituisin
I would do
sekularisoituisit
you would do
sekularisoituisi
he/she would do
sekularisoituisimme
we would do
sekularisoituisitte
you all would do
sekularisoituisivat
they would do
sekularisoiduttaisiin
would be done
Imperative mood
-
sekularisoidu
do!
sekularisoitukoon
do!
sekularisoitukaamme
let's do!
sekularisoitukaa
do!
sekularisoitukoot
do!
sekularisoiduttakoon
be done!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
sekularisoitunen
I probably do
sekularisoitunet
you probably do
sekularisoitunee
he/she probably does
sekularisoitunemme
we probably do
sekularisoitunette
you all probably do
sekularisoitunevat
they probably do
sekularisoiduttaneen
probably is done
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
sekularisoitua
to do
sekularisoituakseen
to do
sekularisoituessa
while doing
sekularisoituen
while doing
sekularisoitumassa
doing
sekularisoitumasta
doing
sekularisoitumaan
doing
sekularisoitumalla
doing
sekularisoitumatta
doing
sekularisoituman
doing
sekularisoituminen
doing
sekularisoitumista
doing
sekularisoitumaisillaan
just about to do
Passive infinitives
sekularisoiduttaessa
while not doing
-
-
-
-
-
-
sekularisoiduttaman
not doing
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
sekularisoituva
doing
sekularisoitunut
done
sekularisoituma
done
Passive participles
sekularisoiduttava
not done
sekularisoiduttu
not done
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en sekularisoidu
I do not do
et sekularisoidu
you do not do
ei sekularisoidu
he/she do not do
emme sekularisoidu
we do not do
ette sekularisoidu
you all do not do
eivät sekularisoidu
they do not do
ei sekularisoiduta
is not done
Past negative tense
en sekularisoitunut
I did not do
et sekularisoitunut
you did not do
ei sekularisoitunut
he/she did not do
emme sekularisoituneet
we did not do
ette sekularisoituneet
you all did not do
eivät sekularisoituneet
they did not do
oli sekularisoiduttu
had been done
Conditional negative tense
en sekularisoituisi
I would not do
et sekularisoituisi
you would not do
ei sekularisoituisi
he/she would not do
emme sekularisoituisi
we would not do
ette sekularisoituisi
you all would not do
eivät sekularisoituisi
they would not do
-
Imperative negative mood
-
älä sekularisoidu
do not do!
älköön sekularisoituko
let him/her/it not do!
älkäämme sekularisoituko
let's not do!
älkää sekularisoituko
do not do!
älkööt sekularisoituko
do not do!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en sekularisoitune
I probably do not do
et sekularisoitune
you probably do not do
ei sekularisoitune
he/she probably does not do
emme sekularisoitune
we probably do not do
ette sekularisoitune
you all probably do not do
eivät sekularisoitune
they probably do not do
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen sekularisoitunut
I have done
olet sekularisoitunut
you have done
on sekularisoitunut
he/she has done
olemme sekularisoituneet
we have done
olette sekularisoituneet
you all have done
ovat sekularisoituneet
they have done
on sekularisoiduttu
has been done
Past perfect tense
olin sekularisoitunut
I had done
olit sekularisoitunut
you had done
oli sekularisoitunut
he/she had done
olimme sekularisoituneet
we had done
olitte sekularisoituneet
you all had done
olivat sekularisoituneet
they had done
-
Conditional perfect tense
olisin sekularisoitunut
I would have done
olisit sekularisoitunut
you would have done
olisi sekularisoitunut
he/she would have done
olisimme sekularisoituneet
we would have done
olisitte sekularisoituneet
you all would have done
olisivat sekularisoituneet
they would have done
olisi sekularisoiduttu
would has been done
Imperative perfect tense
-
ole sekularisoitunut
you have done!
olkoon sekularisoitunut
he/she have done!
olkaamme sekularisoituneet
we have done!
olkaa sekularisoituneet
you all have done!
olkoot sekularisoituneet
they have done!
olkoon sekularisoiduttu
has been done!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen sekularisoitunut
I probably have done
lienet sekularisoitunut
you probably have done
lienee sekularisoitunut
he/she probably has done
lienemme sekularisoituneet
we probably have done
lienette sekularisoituneet
you all probably have done
lienevät sekularisoituneet
they probably have done
lienee sekularisoiduttu
probably has been done
Present perfect negative tense
en ole sekularisoitunut
I have not done
et ole sekularisoitunut
you have not done
ei ole sekularisoitunut
he/she has not done
emme ole sekularisoituneet
we have not done
ette ole sekularisoituneet
you all have not done
eivät ole sekularisoituneet
they have not done
-
Past perfect negative tense
en ollut sekularisoitunut
I had not done
et ollut sekularisoitunut
you had not done
ei ollut sekularisoitunut
he/she had not done
emme olleet sekularisoituneet
we had not done
ette olleet sekularisoituneet
you all had not done
eivät olleet sekularisoituneet
they had not done
-
Conditional perfect negative tense
en olisi sekularisoitunut
I would not have done
et olisi sekularisoitunut
you would not have done
ei olisi sekularisoitunut
he/she would not have done
emme olisi sekularisoituneet
we would not have done
ette olisi sekularisoituneet
you all would not have done
eivät olisi sekularisoituneet
they would not have done
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole sekularisoitunut
you have done!
olkoon sekularisoitunut
he/she have done!
olkaamme sekularisoituneet
we have done!
olkaa sekularisoituneet
you all have done!
olkoot sekularisoituneet
they have done!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene sekularisoitunut
I probably have not done
et liene sekularisoitunut
you probably have not done
ei liene sekularisoitunut
he/she probably has not done
emme liene sekularisoituneet
we probably have not done
ette liene sekularisoituneet
you all probably have not done
eivät liene sekularisoituneet
they probably have not done

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

Not found
We have none.

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

ruuvata
screw
salvoa
notch
satuloida
saddle
sedimentoitua
sediment
sekoittua
do
sekularisoida
secularize
sekvensoida
sequence
selittyä
be explained
selvitellä
sort out
seurustella
date

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'do':

None found.
Learning languages?