Rationaalistua (to do) conjugation

Finnish
kotus type 52/sanoa, no gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
rationaalistun
I do
rationaalistut
you do
rationaalistuu
he/she does
rationaalistumme
we do
rationaalistutte
you all do
rationaalistuvat
they do
rationaalistutaan
is done
Past tense
rationaalistuin
I did
rationaalistuit
you did
rationaalistui
he/she did
rationaalistuimme
we did
rationaalistuitte
you all did
rationaalistuivat
they did
rationaalistuttiin
was done
Conditional mood
rationaalistuisin
I would do
rationaalistuisit
you would do
rationaalistuisi
he/she would do
rationaalistuisimme
we would do
rationaalistuisitte
you all would do
rationaalistuisivat
they would do
rationaalistuttaisiin
would be done
Imperative mood
-
rationaalistu
do!
rationaalistukoon
do!
rationaalistukaamme
let's do!
rationaalistukaa
do!
rationaalistukoot
do!
rationaalistuttakoon
be done!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
rationaalistunen
I probably do
rationaalistunet
you probably do
rationaalistunee
he/she probably does
rationaalistunemme
we probably do
rationaalistunette
you all probably do
rationaalistunevat
they probably do
rationaalistuttaneen
probably is done
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
rationaalistua
to do
rationaalistuakseen
to do
rationaalistuessa
while doing
rationaalistuen
while doing
rationaalistumassa
doing
rationaalistumasta
doing
rationaalistumaan
doing
rationaalistumalla
doing
rationaalistumatta
doing
rationaalistuman
doing
rationaalistuminen
doing
rationaalistumista
doing
rationaalistumaisillaan
just about to do
Passive infinitives
rationaalistuttaessa
while not doing
-
-
-
-
-
-
rationaalistuttaman
not doing
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
rationaalistuva
doing
rationaalistunut
done
rationaalistuma
done
Passive participles
rationaalistuttava
not done
rationaalistuttu
not done
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en rationaalistu
I do not do
et rationaalistu
you do not do
ei rationaalistu
he/she do not do
emme rationaalistu
we do not do
ette rationaalistu
you all do not do
eivät rationaalistu
they do not do
ei rationaalistuta
is not done
Past negative tense
en rationaalistunut
I did not do
et rationaalistunut
you did not do
ei rationaalistunut
he/she did not do
emme rationaalistuneet
we did not do
ette rationaalistuneet
you all did not do
eivät rationaalistuneet
they did not do
oli rationaalistuttu
had been done
Conditional negative tense
en rationaalistuisi
I would not do
et rationaalistuisi
you would not do
ei rationaalistuisi
he/she would not do
emme rationaalistuisi
we would not do
ette rationaalistuisi
you all would not do
eivät rationaalistuisi
they would not do
-
Imperative negative mood
-
älä rationaalistu
do not do!
älköön rationaalistuko
let him/her/it not do!
älkäämme rationaalistuko
let's not do!
älkää rationaalistuko
do not do!
älkööt rationaalistuko
do not do!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en rationaalistune
I probably do not do
et rationaalistune
you probably do not do
ei rationaalistune
he/she probably does not do
emme rationaalistune
we probably do not do
ette rationaalistune
you all probably do not do
eivät rationaalistune
they probably do not do
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen rationaalistunut
I have done
olet rationaalistunut
you have done
on rationaalistunut
he/she has done
olemme rationaalistuneet
we have done
olette rationaalistuneet
you all have done
ovat rationaalistuneet
they have done
on rationaalistuttu
has been done
Past perfect tense
olin rationaalistunut
I had done
olit rationaalistunut
you had done
oli rationaalistunut
he/she had done
olimme rationaalistuneet
we had done
olitte rationaalistuneet
you all had done
olivat rationaalistuneet
they had done
-
Conditional perfect tense
olisin rationaalistunut
I would have done
olisit rationaalistunut
you would have done
olisi rationaalistunut
he/she would have done
olisimme rationaalistuneet
we would have done
olisitte rationaalistuneet
you all would have done
olisivat rationaalistuneet
they would have done
olisi rationaalistuttu
would has been done
Imperative perfect tense
-
ole rationaalistunut
you have done!
olkoon rationaalistunut
he/she have done!
olkaamme rationaalistuneet
we have done!
olkaa rationaalistuneet
you all have done!
olkoot rationaalistuneet
they have done!
olkoon rationaalistuttu
has been done!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen rationaalistunut
I probably have done
lienet rationaalistunut
you probably have done
lienee rationaalistunut
he/she probably has done
lienemme rationaalistuneet
we probably have done
lienette rationaalistuneet
you all probably have done
lienevät rationaalistuneet
they probably have done
lienee rationaalistuttu
probably has been done
Present perfect negative tense
en ole rationaalistunut
I have not done
et ole rationaalistunut
you have not done
ei ole rationaalistunut
he/she has not done
emme ole rationaalistuneet
we have not done
ette ole rationaalistuneet
you all have not done
eivät ole rationaalistuneet
they have not done
-
Past perfect negative tense
en ollut rationaalistunut
I had not done
et ollut rationaalistunut
you had not done
ei ollut rationaalistunut
he/she had not done
emme olleet rationaalistuneet
we had not done
ette olleet rationaalistuneet
you all had not done
eivät olleet rationaalistuneet
they had not done
-
Conditional perfect negative tense
en olisi rationaalistunut
I would not have done
et olisi rationaalistunut
you would not have done
ei olisi rationaalistunut
he/she would not have done
emme olisi rationaalistuneet
we would not have done
ette olisi rationaalistuneet
you all would not have done
eivät olisi rationaalistuneet
they would not have done
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole rationaalistunut
you have done!
olkoon rationaalistunut
he/she have done!
olkaamme rationaalistuneet
we have done!
olkaa rationaalistuneet
you all have done!
olkoot rationaalistuneet
they have done!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene rationaalistunut
I probably have not done
et liene rationaalistunut
you probably have not done
ei liene rationaalistunut
he/she probably has not done
emme liene rationaalistuneet
we probably have not done
ette liene rationaalistuneet
you all probably have not done
eivät liene rationaalistuneet
they probably have not done

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

rationaalistaa
do

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

raahaantua
be dragged
railata
do
rajoittua
abut
ranskalaistua
become french
rantaantua
do
rappioitua
do
rationaalistaa
do
rationalisoida
rationalize
rehottaa
grow with ease
rekisteröidä
register

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'do':

None found.
Learning languages?