Koaguloitua (to do) conjugation

Finnish
kotus type 52/sanoa, t-d gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
koaguloidun
I do
koaguloidut
you do
koaguloituu
he/she does
koaguloidumme
we do
koaguloidutte
you all do
koaguloituvat
they do
koaguloidutaan
is done
Past tense
koaguloiduin
I did
koaguloiduit
you did
koaguloitui
he/she did
koaguloiduimme
we did
koaguloiduitte
you all did
koaguloituivat
they did
koaguloiduttiin
was done
Conditional mood
koaguloituisin
I would do
koaguloituisit
you would do
koaguloituisi
he/she would do
koaguloituisimme
we would do
koaguloituisitte
you all would do
koaguloituisivat
they would do
koaguloiduttaisiin
would be done
Imperative mood
-
koaguloidu
do!
koaguloitukoon
do!
koaguloitukaamme
let's do!
koaguloitukaa
do!
koaguloitukoot
do!
koaguloiduttakoon
be done!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
koaguloitunen
I probably do
koaguloitunet
you probably do
koaguloitunee
he/she probably does
koaguloitunemme
we probably do
koaguloitunette
you all probably do
koaguloitunevat
they probably do
koaguloiduttaneen
probably is done
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
koaguloitua
to do
koaguloituakseen
to do
koaguloituessa
while doing
koaguloituen
while doing
koaguloitumassa
doing
koaguloitumasta
doing
koaguloitumaan
doing
koaguloitumalla
doing
koaguloitumatta
doing
koaguloituman
doing
koaguloituminen
doing
koaguloitumista
doing
koaguloitumaisillaan
just about to do
Passive infinitives
koaguloiduttaessa
while not doing
-
-
-
-
-
-
koaguloiduttaman
not doing
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
koaguloituva
doing
koaguloitunut
done
koaguloituma
done
Passive participles
koaguloiduttava
not done
koaguloiduttu
not done
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en koaguloidu
I do not do
et koaguloidu
you do not do
ei koaguloidu
he/she do not do
emme koaguloidu
we do not do
ette koaguloidu
you all do not do
eivät koaguloidu
they do not do
ei koaguloiduta
is not done
Past negative tense
en koaguloitunut
I did not do
et koaguloitunut
you did not do
ei koaguloitunut
he/she did not do
emme koaguloituneet
we did not do
ette koaguloituneet
you all did not do
eivät koaguloituneet
they did not do
oli koaguloiduttu
had been done
Conditional negative tense
en koaguloituisi
I would not do
et koaguloituisi
you would not do
ei koaguloituisi
he/she would not do
emme koaguloituisi
we would not do
ette koaguloituisi
you all would not do
eivät koaguloituisi
they would not do
-
Imperative negative mood
-
älä koaguloidu
do not do!
älköön koaguloituko
let him/her/it not do!
älkäämme koaguloituko
let's not do!
älkää koaguloituko
do not do!
älkööt koaguloituko
do not do!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en koaguloitune
I probably do not do
et koaguloitune
you probably do not do
ei koaguloitune
he/she probably does not do
emme koaguloitune
we probably do not do
ette koaguloitune
you all probably do not do
eivät koaguloitune
they probably do not do
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen koaguloitunut
I have done
olet koaguloitunut
you have done
on koaguloitunut
he/she has done
olemme koaguloituneet
we have done
olette koaguloituneet
you all have done
ovat koaguloituneet
they have done
on koaguloiduttu
has been done
Past perfect tense
olin koaguloitunut
I had done
olit koaguloitunut
you had done
oli koaguloitunut
he/she had done
olimme koaguloituneet
we had done
olitte koaguloituneet
you all had done
olivat koaguloituneet
they had done
-
Conditional perfect tense
olisin koaguloitunut
I would have done
olisit koaguloitunut
you would have done
olisi koaguloitunut
he/she would have done
olisimme koaguloituneet
we would have done
olisitte koaguloituneet
you all would have done
olisivat koaguloituneet
they would have done
olisi koaguloiduttu
would has been done
Imperative perfect tense
-
ole koaguloitunut
you have done!
olkoon koaguloitunut
he/she have done!
olkaamme koaguloituneet
we have done!
olkaa koaguloituneet
you all have done!
olkoot koaguloituneet
they have done!
olkoon koaguloiduttu
has been done!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen koaguloitunut
I probably have done
lienet koaguloitunut
you probably have done
lienee koaguloitunut
he/she probably has done
lienemme koaguloituneet
we probably have done
lienette koaguloituneet
you all probably have done
lienevät koaguloituneet
they probably have done
lienee koaguloiduttu
probably has been done
Present perfect negative tense
en ole koaguloitunut
I have not done
et ole koaguloitunut
you have not done
ei ole koaguloitunut
he/she has not done
emme ole koaguloituneet
we have not done
ette ole koaguloituneet
you all have not done
eivät ole koaguloituneet
they have not done
-
Past perfect negative tense
en ollut koaguloitunut
I had not done
et ollut koaguloitunut
you had not done
ei ollut koaguloitunut
he/she had not done
emme olleet koaguloituneet
we had not done
ette olleet koaguloituneet
you all had not done
eivät olleet koaguloituneet
they had not done
-
Conditional perfect negative tense
en olisi koaguloitunut
I would not have done
et olisi koaguloitunut
you would not have done
ei olisi koaguloitunut
he/she would not have done
emme olisi koaguloituneet
we would not have done
ette olisi koaguloituneet
you all would not have done
eivät olisi koaguloituneet
they would not have done
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole koaguloitunut
you have done!
olkoon koaguloitunut
he/she have done!
olkaamme koaguloituneet
we have done!
olkaa koaguloituneet
you all have done!
olkoot koaguloituneet
they have done!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene koaguloitunut
I probably have not done
et liene koaguloitunut
you probably have not done
ei liene koaguloitunut
he/she probably has not done
emme liene koaguloituneet
we probably have not done
ette liene koaguloituneet
you all probably have not done
eivät liene koaguloituneet
they probably have not done

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

Not found
We have none.

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

kirpaista
hurt
kitistyä
shrink
kivettyä
petrify
kloonata
clone
koaguloida
coagulate
kodifioida
codify
koetella
be a tribulationadversity to
kohdentua
target
kohottaa
elevate
kokoutua
do

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'do':

None found.
Learning languages?