Kaupunkimaistaa (to urbanize) conjugation

Finnish
kotus type 53/muistaa, no gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
kaupunkimaistan
I urbanize
kaupunkimaistat
you urbanize
kaupunkimaistaa
he/she urbanizes
kaupunkimaistamme
we urbanize
kaupunkimaistatte
you all urbanize
kaupunkimaistavat
they urbanize
kaupunkimaistetaan
is urbanized
Past tense
kaupunkimaistin
I urbanized
kaupunkimaistit
you urbanized
kaupunkimaisti
he/she urbanized
kaupunkimaistimme
we urbanized
kaupunkimaistitte
you all urbanized
kaupunkimaistivat
they urbanized
kaupunkimaistettiin
was urbanized
Conditional mood
kaupunkimaistaisin
I would urbanize
kaupunkimaistaisit
you would urbanize
kaupunkimaistaisi
he/she would urbanize
kaupunkimaistaisimme
we would urbanize
kaupunkimaistaisitte
you all would urbanize
kaupunkimaistaisivat
they would urbanize
kaupunkimaistettaisiin
would be urbanized
Imperative mood
-
kaupunkimaista
urbanize!
kaupunkimaistakoon
urbanize!
kaupunkimaistakaamme
let's urbanize!
kaupunkimaistakaa
urbanize!
kaupunkimaistakoot
urbanize!
kaupunkimaistettakoon
be urbanized!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
kaupunkimaistanen
I probably urbanize
kaupunkimaistanet
you probably urbanize
kaupunkimaistanee
he/she probably urbanizes
kaupunkimaistanemme
we probably urbanize
kaupunkimaistanette
you all probably urbanize
kaupunkimaistanevat
they probably urbanize
kaupunkimaistettaneen
probably is urbanized
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
kaupunkimaistaa
to urbanize
kaupunkimaistaakseen
to urbanize
kaupunkimaistaessa
while urbanizing
kaupunkimaistaen
while urbanizing
kaupunkimaistamassa
urbanizing
kaupunkimaistamasta
urbanizing
kaupunkimaistamaan
urbanizing
kaupunkimaistamalla
urbanizing
kaupunkimaistamatta
urbanizing
kaupunkimaistaman
urbanizing
kaupunkimaistaminen
urbanizing
kaupunkimaistamista
urbanizing
kaupunkimaistamaisillaan
just about to urbanize
Passive infinitives
kaupunkimaistettaessa
while not urbanizing
-
-
-
-
-
-
kaupunkimaistettaman
not urbanizing
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
kaupunkimaistava
urbanizing
kaupunkimaistanut
urbanized
kaupunkimaistama
urbanized
Passive participles
kaupunkimaistettava
not urbanized
kaupunkimaistettu
not urbanized
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en kaupunkimaista
I do not urbanize
et kaupunkimaista
you do not urbanize
ei kaupunkimaista
he/she do not urbanize
emme kaupunkimaista
we do not urbanize
ette kaupunkimaista
you all do not urbanize
eivät kaupunkimaista
they do not urbanize
ei kaupunkimaisteta
is not urbanized
Past negative tense
en kaupunkimaistanut
I did not urbanize
et kaupunkimaistanut
you did not urbanize
ei kaupunkimaistanut
he/she did not urbanize
emme kaupunkimaistaneet
we did not urbanize
ette kaupunkimaistaneet
you all did not urbanize
eivät kaupunkimaistaneet
they did not urbanize
oli kaupunkimaistettu
had been urbanized
Conditional negative tense
en kaupunkimaistaisi
I would not urbanize
et kaupunkimaistaisi
you would not urbanize
ei kaupunkimaistaisi
he/she would not urbanize
emme kaupunkimaistaisi
we would not urbanize
ette kaupunkimaistaisi
you all would not urbanize
eivät kaupunkimaistaisi
they would not urbanize
-
Imperative negative mood
-
älä kaupunkimaista
do not urbanize!
älköön kaupunkimaistako
let him/her/it not urbanize!
älkäämme kaupunkimaistako
let's not urbanize!
älkää kaupunkimaistako
do not urbanize!
älkööt kaupunkimaistako
do not urbanize!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en kaupunkimaistane
I probably do not urbanize
et kaupunkimaistane
you probably do not urbanize
ei kaupunkimaistane
he/she probably does not urbanize
emme kaupunkimaistane
we probably do not urbanize
ette kaupunkimaistane
you all probably do not urbanize
eivät kaupunkimaistane
they probably do not urbanize
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen kaupunkimaistanut
I have urbanized
olet kaupunkimaistanut
you have urbanized
on kaupunkimaistanut
he/she has urbanized
olemme kaupunkimaistaneet
we have urbanized
olette kaupunkimaistaneet
you all have urbanized
ovat kaupunkimaistaneet
they have urbanized
on kaupunkimaistettu
has been urbanized
Past perfect tense
olin kaupunkimaistanut
I had urbanized
olit kaupunkimaistanut
you had urbanized
oli kaupunkimaistanut
he/she had urbanized
olimme kaupunkimaistaneet
we had urbanized
olitte kaupunkimaistaneet
you all had urbanized
olivat kaupunkimaistaneet
they had urbanized
-
Conditional perfect tense
olisin kaupunkimaistanut
I would have urbanized
olisit kaupunkimaistanut
you would have urbanized
olisi kaupunkimaistanut
he/she would have urbanized
olisimme kaupunkimaistaneet
we would have urbanized
olisitte kaupunkimaistaneet
you all would have urbanized
olisivat kaupunkimaistaneet
they would have urbanized
olisi kaupunkimaistettu
would has been urbanized
Imperative perfect tense
-
ole kaupunkimaistanut
you have urbanized!
olkoon kaupunkimaistanut
he/she have urbanized!
olkaamme kaupunkimaistaneet
we have urbanized!
olkaa kaupunkimaistaneet
you all have urbanized!
olkoot kaupunkimaistaneet
they have urbanized!
olkoon kaupunkimaistettu
has been urbanized!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen kaupunkimaistanut
I probably have urbanized
lienet kaupunkimaistanut
you probably have urbanized
lienee kaupunkimaistanut
he/she probably has urbanized
lienemme kaupunkimaistaneet
we probably have urbanized
lienette kaupunkimaistaneet
you all probably have urbanized
lienevät kaupunkimaistaneet
they probably have urbanized
lienee kaupunkimaistettu
probably has been urbanized
Present perfect negative tense
en ole kaupunkimaistanut
I have not urbanized
et ole kaupunkimaistanut
you have not urbanized
ei ole kaupunkimaistanut
he/she has not urbanized
emme ole kaupunkimaistaneet
we have not urbanized
ette ole kaupunkimaistaneet
you all have not urbanized
eivät ole kaupunkimaistaneet
they have not urbanized
-
Past perfect negative tense
en ollut kaupunkimaistanut
I had not urbanized
et ollut kaupunkimaistanut
you had not urbanized
ei ollut kaupunkimaistanut
he/she had not urbanized
emme olleet kaupunkimaistaneet
we had not urbanized
ette olleet kaupunkimaistaneet
you all had not urbanized
eivät olleet kaupunkimaistaneet
they had not urbanized
-
Conditional perfect negative tense
en olisi kaupunkimaistanut
I would not have urbanized
et olisi kaupunkimaistanut
you would not have urbanized
ei olisi kaupunkimaistanut
he/she would not have urbanized
emme olisi kaupunkimaistaneet
we would not have urbanized
ette olisi kaupunkimaistaneet
you all would not have urbanized
eivät olisi kaupunkimaistaneet
they would not have urbanized
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole kaupunkimaistanut
you have urbanized!
olkoon kaupunkimaistanut
he/she have urbanized!
olkaamme kaupunkimaistaneet
we have urbanized!
olkaa kaupunkimaistaneet
you all have urbanized!
olkoot kaupunkimaistaneet
they have urbanized!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene kaupunkimaistanut
I probably have not urbanized
et liene kaupunkimaistanut
you probably have not urbanized
ei liene kaupunkimaistanut
he/she probably has not urbanized
emme liene kaupunkimaistaneet
we probably have not urbanized
ette liene kaupunkimaistaneet
you all probably have not urbanized
eivät liene kaupunkimaistaneet
they probably have not urbanized

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

kaupunkimaistua
do

Similar but longer

Not found
We have none.

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'urbanize':

None found.
Learning languages?