Kaupunkilaistua (to urbanize) conjugation

Finnish
kotus type 52/sanoa, no gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
kaupunkilaistun
I urbanize
kaupunkilaistut
you urbanize
kaupunkilaistuu
he/she urbanizes
kaupunkilaistumme
we urbanize
kaupunkilaistutte
you all urbanize
kaupunkilaistuvat
they urbanize
kaupunkilaistutaan
is urbanized
Past tense
kaupunkilaistuin
I urbanized
kaupunkilaistuit
you urbanized
kaupunkilaistui
he/she urbanized
kaupunkilaistuimme
we urbanized
kaupunkilaistuitte
you all urbanized
kaupunkilaistuivat
they urbanized
kaupunkilaistuttiin
was urbanized
Conditional mood
kaupunkilaistuisin
I would urbanize
kaupunkilaistuisit
you would urbanize
kaupunkilaistuisi
he/she would urbanize
kaupunkilaistuisimme
we would urbanize
kaupunkilaistuisitte
you all would urbanize
kaupunkilaistuisivat
they would urbanize
kaupunkilaistuttaisiin
would be urbanized
Imperative mood
-
kaupunkilaistu
urbanize!
kaupunkilaistukoon
urbanize!
kaupunkilaistukaamme
let's urbanize!
kaupunkilaistukaa
urbanize!
kaupunkilaistukoot
urbanize!
kaupunkilaistuttakoon
be urbanized!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
kaupunkilaistunen
I probably urbanize
kaupunkilaistunet
you probably urbanize
kaupunkilaistunee
he/she probably urbanizes
kaupunkilaistunemme
we probably urbanize
kaupunkilaistunette
you all probably urbanize
kaupunkilaistunevat
they probably urbanize
kaupunkilaistuttaneen
probably is urbanized
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
kaupunkilaistua
to urbanize
kaupunkilaistuakseen
to urbanize
kaupunkilaistuessa
while urbanizing
kaupunkilaistuen
while urbanizing
kaupunkilaistumassa
urbanizing
kaupunkilaistumasta
urbanizing
kaupunkilaistumaan
urbanizing
kaupunkilaistumalla
urbanizing
kaupunkilaistumatta
urbanizing
kaupunkilaistuman
urbanizing
kaupunkilaistuminen
urbanizing
kaupunkilaistumista
urbanizing
kaupunkilaistumaisillaan
just about to urbanize
Passive infinitives
kaupunkilaistuttaessa
while not urbanizing
-
-
-
-
-
-
kaupunkilaistuttaman
not urbanizing
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
kaupunkilaistuva
urbanizing
kaupunkilaistunut
urbanized
kaupunkilaistuma
urbanized
Passive participles
kaupunkilaistuttava
not urbanized
kaupunkilaistuttu
not urbanized
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en kaupunkilaistu
I do not urbanize
et kaupunkilaistu
you do not urbanize
ei kaupunkilaistu
he/she do not urbanize
emme kaupunkilaistu
we do not urbanize
ette kaupunkilaistu
you all do not urbanize
eivät kaupunkilaistu
they do not urbanize
ei kaupunkilaistuta
is not urbanized
Past negative tense
en kaupunkilaistunut
I did not urbanize
et kaupunkilaistunut
you did not urbanize
ei kaupunkilaistunut
he/she did not urbanize
emme kaupunkilaistuneet
we did not urbanize
ette kaupunkilaistuneet
you all did not urbanize
eivät kaupunkilaistuneet
they did not urbanize
oli kaupunkilaistuttu
had been urbanized
Conditional negative tense
en kaupunkilaistuisi
I would not urbanize
et kaupunkilaistuisi
you would not urbanize
ei kaupunkilaistuisi
he/she would not urbanize
emme kaupunkilaistuisi
we would not urbanize
ette kaupunkilaistuisi
you all would not urbanize
eivät kaupunkilaistuisi
they would not urbanize
-
Imperative negative mood
-
älä kaupunkilaistu
do not urbanize!
älköön kaupunkilaistuko
let him/her/it not urbanize!
älkäämme kaupunkilaistuko
let's not urbanize!
älkää kaupunkilaistuko
do not urbanize!
älkööt kaupunkilaistuko
do not urbanize!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en kaupunkilaistune
I probably do not urbanize
et kaupunkilaistune
you probably do not urbanize
ei kaupunkilaistune
he/she probably does not urbanize
emme kaupunkilaistune
we probably do not urbanize
ette kaupunkilaistune
you all probably do not urbanize
eivät kaupunkilaistune
they probably do not urbanize
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen kaupunkilaistunut
I have urbanized
olet kaupunkilaistunut
you have urbanized
on kaupunkilaistunut
he/she has urbanized
olemme kaupunkilaistuneet
we have urbanized
olette kaupunkilaistuneet
you all have urbanized
ovat kaupunkilaistuneet
they have urbanized
on kaupunkilaistuttu
has been urbanized
Past perfect tense
olin kaupunkilaistunut
I had urbanized
olit kaupunkilaistunut
you had urbanized
oli kaupunkilaistunut
he/she had urbanized
olimme kaupunkilaistuneet
we had urbanized
olitte kaupunkilaistuneet
you all had urbanized
olivat kaupunkilaistuneet
they had urbanized
-
Conditional perfect tense
olisin kaupunkilaistunut
I would have urbanized
olisit kaupunkilaistunut
you would have urbanized
olisi kaupunkilaistunut
he/she would have urbanized
olisimme kaupunkilaistuneet
we would have urbanized
olisitte kaupunkilaistuneet
you all would have urbanized
olisivat kaupunkilaistuneet
they would have urbanized
olisi kaupunkilaistuttu
would has been urbanized
Imperative perfect tense
-
ole kaupunkilaistunut
you have urbanized!
olkoon kaupunkilaistunut
he/she have urbanized!
olkaamme kaupunkilaistuneet
we have urbanized!
olkaa kaupunkilaistuneet
you all have urbanized!
olkoot kaupunkilaistuneet
they have urbanized!
olkoon kaupunkilaistuttu
has been urbanized!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen kaupunkilaistunut
I probably have urbanized
lienet kaupunkilaistunut
you probably have urbanized
lienee kaupunkilaistunut
he/she probably has urbanized
lienemme kaupunkilaistuneet
we probably have urbanized
lienette kaupunkilaistuneet
you all probably have urbanized
lienevät kaupunkilaistuneet
they probably have urbanized
lienee kaupunkilaistuttu
probably has been urbanized
Present perfect negative tense
en ole kaupunkilaistunut
I have not urbanized
et ole kaupunkilaistunut
you have not urbanized
ei ole kaupunkilaistunut
he/she has not urbanized
emme ole kaupunkilaistuneet
we have not urbanized
ette ole kaupunkilaistuneet
you all have not urbanized
eivät ole kaupunkilaistuneet
they have not urbanized
-
Past perfect negative tense
en ollut kaupunkilaistunut
I had not urbanized
et ollut kaupunkilaistunut
you had not urbanized
ei ollut kaupunkilaistunut
he/she had not urbanized
emme olleet kaupunkilaistuneet
we had not urbanized
ette olleet kaupunkilaistuneet
you all had not urbanized
eivät olleet kaupunkilaistuneet
they had not urbanized
-
Conditional perfect negative tense
en olisi kaupunkilaistunut
I would not have urbanized
et olisi kaupunkilaistunut
you would not have urbanized
ei olisi kaupunkilaistunut
he/she would not have urbanized
emme olisi kaupunkilaistuneet
we would not have urbanized
ette olisi kaupunkilaistuneet
you all would not have urbanized
eivät olisi kaupunkilaistuneet
they would not have urbanized
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole kaupunkilaistunut
you have urbanized!
olkoon kaupunkilaistunut
he/she have urbanized!
olkaamme kaupunkilaistuneet
we have urbanized!
olkaa kaupunkilaistuneet
you all have urbanized!
olkoot kaupunkilaistuneet
they have urbanized!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene kaupunkilaistunut
I probably have not urbanized
et liene kaupunkilaistunut
you probably have not urbanized
ei liene kaupunkilaistunut
he/she probably has not urbanized
emme liene kaupunkilaistuneet
we probably have not urbanized
ette liene kaupunkilaistuneet
you all probably have not urbanized
eivät liene kaupunkilaistuneet
they probably have not urbanized

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

kaupunkimaistua
do

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

kapitalisoida
capitalize
karsia
limb
kastroida
castrate
katsastuttaa
have inspected
kauhtua
fade
kaulia
roll
kaupungistua
become urbanized
kaupunkimaistaa
urbanize
kehiä
english
keikistää
bend

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'urbanize':

None found.
Learning languages?