Kaavamaistaa (to schematize) conjugation

Finnish
kotus type 53/muistaa, no gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
kaavamaistan
I schematize
kaavamaistat
you schematize
kaavamaistaa
he/she schematizes
kaavamaistamme
we schematize
kaavamaistatte
you all schematize
kaavamaistavat
they schematize
kaavamaistetaan
is schematized
Past tense
kaavamaistin
I schematized
kaavamaistit
you schematized
kaavamaisti
he/she schematized
kaavamaistimme
we schematized
kaavamaistitte
you all schematized
kaavamaistivat
they schematized
kaavamaistettiin
was schematized
Conditional mood
kaavamaistaisin
I would schematize
kaavamaistaisit
you would schematize
kaavamaistaisi
he/she would schematize
kaavamaistaisimme
we would schematize
kaavamaistaisitte
you all would schematize
kaavamaistaisivat
they would schematize
kaavamaistettaisiin
would be schematized
Imperative mood
-
kaavamaista
schematize!
kaavamaistakoon
schematize!
kaavamaistakaamme
let's schematize!
kaavamaistakaa
schematize!
kaavamaistakoot
schematize!
kaavamaistettakoon
be schematized!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
kaavamaistanen
I probably schematize
kaavamaistanet
you probably schematize
kaavamaistanee
he/she probably schematizes
kaavamaistanemme
we probably schematize
kaavamaistanette
you all probably schematize
kaavamaistanevat
they probably schematize
kaavamaistettaneen
probably is schematized
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
kaavamaistaa
to schematize
kaavamaistaakseen
to schematize
kaavamaistaessa
while schematizing
kaavamaistaen
while schematizing
kaavamaistamassa
schematizing
kaavamaistamasta
schematizing
kaavamaistamaan
schematizing
kaavamaistamalla
schematizing
kaavamaistamatta
schematizing
kaavamaistaman
schematizing
kaavamaistaminen
schematizing
kaavamaistamista
schematizing
kaavamaistamaisillaan
just about to schematize
Passive infinitives
kaavamaistettaessa
while not schematizing
-
-
-
-
-
-
kaavamaistettaman
not schematizing
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
kaavamaistava
schematizing
kaavamaistanut
schematized
kaavamaistama
schematized
Passive participles
kaavamaistettava
not schematized
kaavamaistettu
not schematized
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en kaavamaista
I do not schematize
et kaavamaista
you do not schematize
ei kaavamaista
he/she do not schematize
emme kaavamaista
we do not schematize
ette kaavamaista
you all do not schematize
eivät kaavamaista
they do not schematize
ei kaavamaisteta
is not schematized
Past negative tense
en kaavamaistanut
I did not schematize
et kaavamaistanut
you did not schematize
ei kaavamaistanut
he/she did not schematize
emme kaavamaistaneet
we did not schematize
ette kaavamaistaneet
you all did not schematize
eivät kaavamaistaneet
they did not schematize
oli kaavamaistettu
had been schematized
Conditional negative tense
en kaavamaistaisi
I would not schematize
et kaavamaistaisi
you would not schematize
ei kaavamaistaisi
he/she would not schematize
emme kaavamaistaisi
we would not schematize
ette kaavamaistaisi
you all would not schematize
eivät kaavamaistaisi
they would not schematize
-
Imperative negative mood
-
älä kaavamaista
do not schematize!
älköön kaavamaistako
let him/her/it not schematize!
älkäämme kaavamaistako
let's not schematize!
älkää kaavamaistako
do not schematize!
älkööt kaavamaistako
do not schematize!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en kaavamaistane
I probably do not schematize
et kaavamaistane
you probably do not schematize
ei kaavamaistane
he/she probably does not schematize
emme kaavamaistane
we probably do not schematize
ette kaavamaistane
you all probably do not schematize
eivät kaavamaistane
they probably do not schematize
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen kaavamaistanut
I have schematized
olet kaavamaistanut
you have schematized
on kaavamaistanut
he/she has schematized
olemme kaavamaistaneet
we have schematized
olette kaavamaistaneet
you all have schematized
ovat kaavamaistaneet
they have schematized
on kaavamaistettu
has been schematized
Past perfect tense
olin kaavamaistanut
I had schematized
olit kaavamaistanut
you had schematized
oli kaavamaistanut
he/she had schematized
olimme kaavamaistaneet
we had schematized
olitte kaavamaistaneet
you all had schematized
olivat kaavamaistaneet
they had schematized
-
Conditional perfect tense
olisin kaavamaistanut
I would have schematized
olisit kaavamaistanut
you would have schematized
olisi kaavamaistanut
he/she would have schematized
olisimme kaavamaistaneet
we would have schematized
olisitte kaavamaistaneet
you all would have schematized
olisivat kaavamaistaneet
they would have schematized
olisi kaavamaistettu
would has been schematized
Imperative perfect tense
-
ole kaavamaistanut
you have schematized!
olkoon kaavamaistanut
he/she have schematized!
olkaamme kaavamaistaneet
we have schematized!
olkaa kaavamaistaneet
you all have schematized!
olkoot kaavamaistaneet
they have schematized!
olkoon kaavamaistettu
has been schematized!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen kaavamaistanut
I probably have schematized
lienet kaavamaistanut
you probably have schematized
lienee kaavamaistanut
he/she probably has schematized
lienemme kaavamaistaneet
we probably have schematized
lienette kaavamaistaneet
you all probably have schematized
lienevät kaavamaistaneet
they probably have schematized
lienee kaavamaistettu
probably has been schematized
Present perfect negative tense
en ole kaavamaistanut
I have not schematized
et ole kaavamaistanut
you have not schematized
ei ole kaavamaistanut
he/she has not schematized
emme ole kaavamaistaneet
we have not schematized
ette ole kaavamaistaneet
you all have not schematized
eivät ole kaavamaistaneet
they have not schematized
-
Past perfect negative tense
en ollut kaavamaistanut
I had not schematized
et ollut kaavamaistanut
you had not schematized
ei ollut kaavamaistanut
he/she had not schematized
emme olleet kaavamaistaneet
we had not schematized
ette olleet kaavamaistaneet
you all had not schematized
eivät olleet kaavamaistaneet
they had not schematized
-
Conditional perfect negative tense
en olisi kaavamaistanut
I would not have schematized
et olisi kaavamaistanut
you would not have schematized
ei olisi kaavamaistanut
he/she would not have schematized
emme olisi kaavamaistaneet
we would not have schematized
ette olisi kaavamaistaneet
you all would not have schematized
eivät olisi kaavamaistaneet
they would not have schematized
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole kaavamaistanut
you have schematized!
olkoon kaavamaistanut
he/she have schematized!
olkaamme kaavamaistaneet
we have schematized!
olkaa kaavamaistaneet
you all have schematized!
olkoot kaavamaistaneet
they have schematized!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene kaavamaistanut
I probably have not schematized
et liene kaavamaistanut
you probably have not schematized
ei liene kaavamaistanut
he/she probably has not schematized
emme liene kaavamaistaneet
we probably have not schematized
ette liene kaavamaistaneet
you all probably have not schematized
eivät liene kaavamaistaneet
they probably have not schematized

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

Not found
We have none.

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

jyskähtää
english
jytistää
produce a very lowpitch
järähdellä
tremble
jättää arpi
scar
jäädä jälkeen
lag
kaahata
drive recklessly
kaavailla
envisage
kaavata
invest
kahakoida
scuffle
kahmaista
grab

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'schematize':

None found.
Learning languages?