Juurruttaa (to make take root) conjugation

Finnish
kotus type 53/muistaa, tt-t gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
juurrutan
I make take root
juurrutat
you make take root
juurruttaa
he/she makes take root
juurrutamme
we make take root
juurrutatte
you all make take root
juurruttavat
they make take root
juurrutetaan
is made take root
Past tense
juurrutin
I made take root
juurrutit
you made take root
juurrutti
he/she made take root
juurrutimme
we made take root
juurrutitte
you all made take root
juurruttivat
they made take root
juurrutettiin
was made take root
Conditional mood
juurruttaisin
I would make take root
juurruttaisit
you would make take root
juurruttaisi
he/she would make take root
juurruttaisimme
we would make take root
juurruttaisitte
you all would make take root
juurruttaisivat
they would make take root
juurrutettaisiin
would be made take root
Imperative mood
-
juurruta
make take root!
juurruttakoon
make take root!
juurruttakaamme
let's make take root!
juurruttakaa
make take root!
juurruttakoot
make take root!
juurrutettakoon
be made take root!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
juurruttanen
I probably make take root
juurruttanet
you probably make take root
juurruttanee
he/she probably makes take root
juurruttanemme
we probably make take root
juurruttanette
you all probably make take root
juurruttanevat
they probably make take root
juurrutettaneen
probably is made take root
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
juurruttaa
to make take root
juurruttaakseen
to make take root
juurruttaessa
while making take root
juurruttaen
while making take root
juurruttamassa
making take root
juurruttamasta
making take root
juurruttamaan
making take root
juurruttamalla
making take root
juurruttamatta
making take root
juurruttaman
making take root
juurruttaminen
making take root
juurruttamista
making take root
juurruttamaisillaan
just about to make take root
Passive infinitives
juurrutettaessa
while not making take root
-
-
-
-
-
-
juurrutettaman
not making take root
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
juurruttava
making take root
juurruttanut
made take root
juurruttama
made take root
Passive participles
juurrutettava
not made take root
juurrutettu
not made take root
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en juurruta
I do not make take root
et juurruta
you do not make take root
ei juurruta
he/she do not make take root
emme juurruta
we do not make take root
ette juurruta
you all do not make take root
eivät juurruta
they do not make take root
ei juurruteta
is not made take root
Past negative tense
en juurruttanut
I did not make take root
et juurruttanut
you did not make take root
ei juurruttanut
he/she did not make take root
emme juurruttaneet
we did not make take root
ette juurruttaneet
you all did not make take root
eivät juurruttaneet
they did not make take root
oli juurrutettu
had been made take root
Conditional negative tense
en juurruttaisi
I would not make take root
et juurruttaisi
you would not make take root
ei juurruttaisi
he/she would not make take root
emme juurruttaisi
we would not make take root
ette juurruttaisi
you all would not make take root
eivät juurruttaisi
they would not make take root
-
Imperative negative mood
-
älä juurruta
do not make take root!
älköön juurruttako
let him/her/it not make take root!
älkäämme juurruttako
let's not make take root!
älkää juurruttako
do not make take root!
älkööt juurruttako
do not make take root!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en juurruttane
I probably do not make take root
et juurruttane
you probably do not make take root
ei juurruttane
he/she probably does not make take root
emme juurruttane
we probably do not make take root
ette juurruttane
you all probably do not make take root
eivät juurruttane
they probably do not make take root
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen juurruttanut
I have made take root
olet juurruttanut
you have made take root
on juurruttanut
he/she has made take root
olemme juurruttaneet
we have made take root
olette juurruttaneet
you all have made take root
ovat juurruttaneet
they have made take root
on juurrutettu
has been made take root
Past perfect tense
olin juurruttanut
I had made take root
olit juurruttanut
you had made take root
oli juurruttanut
he/she had made take root
olimme juurruttaneet
we had made take root
olitte juurruttaneet
you all had made take root
olivat juurruttaneet
they had made take root
-
Conditional perfect tense
olisin juurruttanut
I would have made take root
olisit juurruttanut
you would have made take root
olisi juurruttanut
he/she would have made take root
olisimme juurruttaneet
we would have made take root
olisitte juurruttaneet
you all would have made take root
olisivat juurruttaneet
they would have made take root
olisi juurrutettu
would has been made take root
Imperative perfect tense
-
ole juurruttanut
you have made take root!
olkoon juurruttanut
he/she have made take root!
olkaamme juurruttaneet
we have made take root!
olkaa juurruttaneet
you all have made take root!
olkoot juurruttaneet
they have made take root!
olkoon juurrutettu
has been made take root!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen juurruttanut
I probably have made take root
lienet juurruttanut
you probably have made take root
lienee juurruttanut
he/she probably has made take root
lienemme juurruttaneet
we probably have made take root
lienette juurruttaneet
you all probably have made take root
lienevät juurruttaneet
they probably have made take root
lienee juurrutettu
probably has been made take root
Present perfect negative tense
en ole juurruttanut
I have not made take root
et ole juurruttanut
you have not made take root
ei ole juurruttanut
he/she has not made take root
emme ole juurruttaneet
we have not made take root
ette ole juurruttaneet
you all have not made take root
eivät ole juurruttaneet
they have not made take root
-
Past perfect negative tense
en ollut juurruttanut
I had not made take root
et ollut juurruttanut
you had not made take root
ei ollut juurruttanut
he/she had not made take root
emme olleet juurruttaneet
we had not made take root
ette olleet juurruttaneet
you all had not made take root
eivät olleet juurruttaneet
they had not made take root
-
Conditional perfect negative tense
en olisi juurruttanut
I would not have made take root
et olisi juurruttanut
you would not have made take root
ei olisi juurruttanut
he/she would not have made take root
emme olisi juurruttaneet
we would not have made take root
ette olisi juurruttaneet
you all would not have made take root
eivät olisi juurruttaneet
they would not have made take root
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole juurruttanut
you have made take root!
olkoon juurruttanut
he/she have made take root!
olkaamme juurruttaneet
we have made take root!
olkaa juurruttaneet
you all have made take root!
olkoot juurruttaneet
they have made take root!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene juurruttanut
I probably have not made take root
et liene juurruttanut
you probably have not made take root
ei liene juurruttanut
he/she probably has not made take root
emme liene juurruttaneet
we probably have not made take root
ette liene juurruttaneet
you all probably have not made take root
eivät liene juurruttaneet
they probably have not made take root

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

huurruttaa
frost

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

jauhottaa
flour
juovuttaa
intoxicate
jutella
chat
juuria
uproot
juurittaa
do
juurtaa
do
juustottua
curdle
jylhistyä
become more rugged
jynssätä
scrub
jyskähtää
english

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'make take root':

None found.
Learning languages?