Speak any language with confidence

Take our quick quiz to start your journey to fluency today!

Get started

Gettoistua (to become a ghetto) conjugation

Finnish
kotus type 52/sanoa, no gradation
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
gettoistun
gettoistut
gettoistuu
gettoistumme
gettoistutte
gettoistuvat
gettoistutaan
Past tense
gettoistuin
gettoistuit
gettoistui
gettoistuimme
gettoistuitte
gettoistuivat
gettoistuttiin
Conditional mood
gettoistuisin
gettoistuisit
gettoistuisi
gettoistuisimme
gettoistuisitte
gettoistuisivat
gettoistuttaisiin
Imperative mood
gettoistu
gettoistukoon
gettoistukaamme
gettoistukaa
gettoistukoot
gettoistuttakoon
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
gettoistunen
gettoistunet
gettoistunee
gettoistunemme
gettoistunette
gettoistunevat
gettoistuttaneen
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
gettoistua
gettoistuakseen
gettoistuessa
gettoistuen
gettoistumassa
gettoistumasta
gettoistumaan
gettoistumalla
gettoistumatta
gettoistuman
gettoistuminen
gettoistumista
gettoistumaisillaan
Passive infinitives
gettoistuttaessa
gettoistuttaman
Present
Past
Agent
Participles
gettoistuva
gettoistunut
gettoistuma
Passive participles
gettoistuttava
gettoistuttu
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en gettoistu
et gettoistu
ei gettoistu
emme gettoistu
ette gettoistu
eivät gettoistu
ei gettoistuta
Past negative tense
en gettoistunut
et gettoistunut
ei gettoistunut
emme gettoistuneet
ette gettoistuneet
eivät gettoistuneet
oli gettoistuttu
Conditional negative tense
en gettoistuisi
et gettoistuisi
ei gettoistuisi
emme gettoistuisi
ette gettoistuisi
eivät gettoistuisi
Imperative negative mood
älä gettoistu
älköön gettoistuko
älkäämme gettoistuko
älkää gettoistuko
älkööt gettoistuko
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en gettoistune
et gettoistune
ei gettoistune
emme gettoistune
ette gettoistune
eivät gettoistune
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen gettoistunut
olet gettoistunut
on gettoistunut
olemme gettoistuneet
olette gettoistuneet
ovat gettoistuneet
on gettoistuttu
Past perfect tense
olin gettoistunut
olit gettoistunut
oli gettoistunut
olimme gettoistuneet
olitte gettoistuneet
olivat gettoistuneet
Conditional perfect tense
olisin gettoistunut
olisit gettoistunut
olisi gettoistunut
olisimme gettoistuneet
olisitte gettoistuneet
olisivat gettoistuneet
olisi gettoistuttu
Imperative perfect tense
ole gettoistunut
olkoon gettoistunut
olkaamme gettoistuneet
olkaa gettoistuneet
olkoot gettoistuneet
olkoon gettoistuttu
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen gettoistunut
lienet gettoistunut
lienee gettoistunut
lienemme gettoistuneet
lienette gettoistuneet
lienevät gettoistuneet
lienee gettoistuttu
Present perfect negative tense
en ole gettoistunut
et ole gettoistunut
ei ole gettoistunut
emme ole gettoistuneet
ette ole gettoistuneet
eivät ole gettoistuneet
Past perfect negative tense
en ollut gettoistunut
et ollut gettoistunut
ei ollut gettoistunut
emme olleet gettoistuneet
ette olleet gettoistuneet
eivät olleet gettoistuneet
Conditional perfect negative tense
en olisi gettoistunut
et olisi gettoistunut
ei olisi gettoistunut
emme olisi gettoistuneet
ette olisi gettoistuneet
eivät olisi gettoistuneet
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole gettoistunut
olkoon gettoistunut
olkaamme gettoistuneet
olkaa gettoistuneet
olkoot gettoistuneet
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene gettoistunut
et liene gettoistunut
ei liene gettoistunut
emme liene gettoistuneet
ette liene gettoistuneet
eivät liene gettoistuneet

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

Not found
We have none.

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

fanittaa
admire
fantisoida
fantasize
fermentoida
ferment
fluoroida
do
friikata
freak out
fuskata
cheat
georgiantaa
translate into georgian
gettoutua
become a ghetto
haahuilla
wander aimlessly
haarniskoida
put on an armourarmor

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'become a ghetto':

None found.