Speak any language with confidence

Take our quick quiz to start your journey to fluency today!

Get started

Diskriminoida (to discriminate) conjugation

Finnish
kotus type 62/voida, no gradation
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
diskriminoin
diskriminoit
diskriminoi
diskriminoimme
diskriminoitte
diskriminoivat
diskriminoidaan
Past tense
diskriminoin
diskriminoit
diskriminoi
diskriminoimme
diskriminoitte
diskriminoivat
diskriminoitiin
Conditional mood
diskriminoisin
diskriminoisit
diskriminoisi
diskriminoisimme
diskriminoisitte
diskriminoisivat
diskriminoitaisiin
Imperative mood
diskriminoi
diskriminoikoon
diskriminoikaamme
diskriminoikaa
diskriminoikoot
diskriminoitakoon
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
diskriminoinen
diskriminoinet
diskriminoinee
diskriminoinemme
diskriminoinette
diskriminoinevat
diskriminoitaneen
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
diskriminoida
diskriminoidakseen
diskriminoidessa
diskriminoiden
diskriminoimassa
diskriminoimasta
diskriminoimaan
diskriminoimalla
diskriminoimatta
diskriminoiman
diskriminoiminen
diskriminoimista
diskriminoimaisillaan
Passive infinitives
diskriminoitaessa
diskriminoitaman
Present
Past
Agent
Participles
diskriminoiva
diskriminoinut
diskriminoima
Passive participles
diskriminoitava
diskriminoitu
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en diskriminoi
et diskriminoi
ei diskriminoi
emme diskriminoi
ette diskriminoi
eivät diskriminoi
ei diskriminoida
Past negative tense
en diskriminoinut
et diskriminoinut
ei diskriminoinut
emme diskriminoineet
ette diskriminoineet
eivät diskriminoineet
oli diskriminoitu
Conditional negative tense
en diskriminoisi
et diskriminoisi
ei diskriminoisi
emme diskriminoisi
ette diskriminoisi
eivät diskriminoisi
Imperative negative mood
älä diskriminoi
älköön diskriminoiko
älkäämme diskriminoiko
älkää diskriminoiko
älkööt diskriminoiko
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en diskriminoine
et diskriminoine
ei diskriminoine
emme diskriminoine
ette diskriminoine
eivät diskriminoine
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen diskriminoinut
olet diskriminoinut
on diskriminoinut
olemme diskriminoineet
olette diskriminoineet
ovat diskriminoineet
on diskriminoitu
Past perfect tense
olin diskriminoinut
olit diskriminoinut
oli diskriminoinut
olimme diskriminoineet
olitte diskriminoineet
olivat diskriminoineet
Conditional perfect tense
olisin diskriminoinut
olisit diskriminoinut
olisi diskriminoinut
olisimme diskriminoineet
olisitte diskriminoineet
olisivat diskriminoineet
olisi diskriminoitu
Imperative perfect tense
ole diskriminoinut
olkoon diskriminoinut
olkaamme diskriminoineet
olkaa diskriminoineet
olkoot diskriminoineet
olkoon diskriminoitu
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen diskriminoinut
lienet diskriminoinut
lienee diskriminoinut
lienemme diskriminoineet
lienette diskriminoineet
lienevät diskriminoineet
lienee diskriminoitu
Present perfect negative tense
en ole diskriminoinut
et ole diskriminoinut
ei ole diskriminoinut
emme ole diskriminoineet
ette ole diskriminoineet
eivät ole diskriminoineet
Past perfect negative tense
en ollut diskriminoinut
et ollut diskriminoinut
ei ollut diskriminoinut
emme olleet diskriminoineet
ette olleet diskriminoineet
eivät olleet diskriminoineet
Conditional perfect negative tense
en olisi diskriminoinut
et olisi diskriminoinut
ei olisi diskriminoinut
emme olisi diskriminoineet
ette olisi diskriminoineet
eivät olisi diskriminoineet
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole diskriminoinut
olkoon diskriminoinut
olkaamme diskriminoineet
olkaa diskriminoineet
olkoot diskriminoineet
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene diskriminoinut
et liene diskriminoinut
ei liene diskriminoinut
emme liene diskriminoineet
ette liene diskriminoineet
eivät liene diskriminoineet

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

Not found
We have none.

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

brodeerata
embroider
delata
die
demota
demonstrate
denaturoida
denature
diagnostisoida
do
diivata
act like a prima donna
diskota
party in a nightclub
diskvalifioida
disqualify
dokata
drink
dreseerata
break in

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'discriminate':

None found.