Automatisoitua (to become automatized) conjugation

Finnish
This verb can also mean the following: do kotus type 52/sanoa, t-d gradation

Conjugation of eiti

minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present tense
automatisoidun
I become automatized
automatisoidut
you become automatized
automatisoituu
he/she becomes automatized
automatisoidumme
we become automatized
automatisoidutte
you all become automatized
automatisoituvat
they become automatized
automatisoidutaan
is become automatized
Past tense
automatisoiduin
I became automatized
automatisoiduit
you became automatized
automatisoitui
he/she became automatized
automatisoiduimme
we became automatized
automatisoiduitte
you all became automatized
automatisoituivat
they became automatized
automatisoiduttiin
was become automatized
Conditional mood
automatisoituisin
I would become automatized
automatisoituisit
you would become automatized
automatisoituisi
he/she would become automatized
automatisoituisimme
we would become automatized
automatisoituisitte
you all would become automatized
automatisoituisivat
they would become automatized
automatisoiduttaisiin
would be become automatized
Imperative mood
-
automatisoidu
become automatized!
automatisoitukoon
become automatized!
automatisoitukaamme
let's become automatized!
automatisoitukaa
become automatized!
automatisoitukoot
become automatized!
automatisoiduttakoon
be become automatized!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential tense
automatisoitunen
I probably become automatized
automatisoitunet
you probably become automatized
automatisoitunee
he/she probably becomes automatized
automatisoitunemme
we probably become automatized
automatisoitunette
you all probably become automatized
automatisoitunevat
they probably become automatized
automatisoiduttaneen
probably is become automatized
1st
1st long
2nd inessive
2nd instructive
3nd inessive
3rd elative
3rd illative
3rd adessive
3rd abessive
3rd instructive
4th nominative
4th partitive
5th
Infinitives
automatisoitua
to become automatized
automatisoituakseen
to become automatized
automatisoituessa
while becoming automatized
automatisoituen
while becoming automatized
automatisoitumassa
becoming automatized
automatisoitumasta
becoming automatized
automatisoitumaan
becoming automatized
automatisoitumalla
becoming automatized
automatisoitumatta
becoming automatized
automatisoituman
becoming automatized
automatisoituminen
becoming automatized
automatisoitumista
becoming automatized
automatisoitumaisillaan
just about to become automatized
Passive infinitives
automatisoiduttaessa
while not becoming automatized
-
-
-
-
-
-
automatisoiduttaman
not becoming automatized
-
-
-
-
-
Present
Past
Agent
Participles
automatisoituva
becoming automatized
automatisoitunut
become automatized
automatisoituma
become automatized
Passive participles
automatisoiduttava
not become automatized
automatisoiduttu
not become automatized
-
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present negative tense
en automatisoidu
I do not become automatized
et automatisoidu
you do not become automatized
ei automatisoidu
he/she do not become automatized
emme automatisoidu
we do not become automatized
ette automatisoidu
you all do not become automatized
eivät automatisoidu
they do not become automatized
ei automatisoiduta
is not become automatized
Past negative tense
en automatisoitunut
I did not become automatized
et automatisoitunut
you did not become automatized
ei automatisoitunut
he/she did not become automatized
emme automatisoituneet
we did not become automatized
ette automatisoituneet
you all did not become automatized
eivät automatisoituneet
they did not become automatized
oli automatisoiduttu
had been become automatized
Conditional negative tense
en automatisoituisi
I would not become automatized
et automatisoituisi
you would not become automatized
ei automatisoituisi
he/she would not become automatized
emme automatisoituisi
we would not become automatized
ette automatisoituisi
you all would not become automatized
eivät automatisoituisi
they would not become automatized
-
Imperative negative mood
-
älä automatisoidu
do not become automatized!
älköön automatisoituko
let him/her/it not become automatized!
älkäämme automatisoituko
let's not become automatized!
älkää automatisoituko
do not become automatized!
älkööt automatisoituko
do not become automatized!
-
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential negative tense
en automatisoitune
I probably do not become automatized
et automatisoitune
you probably do not become automatized
ei automatisoitune
he/she probably does not become automatized
emme automatisoitune
we probably do not become automatized
ette automatisoitune
you all probably do not become automatized
eivät automatisoitune
they probably do not become automatized
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Present perfect tense
olen automatisoitunut
I have become automatized
olet automatisoitunut
you have become automatized
on automatisoitunut
he/she has become automatized
olemme automatisoituneet
we have become automatized
olette automatisoituneet
you all have become automatized
ovat automatisoituneet
they have become automatized
on automatisoiduttu
has been become automatized
Past perfect tense
olin automatisoitunut
I had become automatized
olit automatisoitunut
you had become automatized
oli automatisoitunut
he/she had become automatized
olimme automatisoituneet
we had become automatized
olitte automatisoituneet
you all had become automatized
olivat automatisoituneet
they had become automatized
-
Conditional perfect tense
olisin automatisoitunut
I would have become automatized
olisit automatisoitunut
you would have become automatized
olisi automatisoitunut
he/she would have become automatized
olisimme automatisoituneet
we would have become automatized
olisitte automatisoituneet
you all would have become automatized
olisivat automatisoituneet
they would have become automatized
olisi automatisoiduttu
would has been become automatized
Imperative perfect tense
-
ole automatisoitunut
you have become automatized!
olkoon automatisoitunut
he/she have become automatized!
olkaamme automatisoituneet
we have become automatized!
olkaa automatisoituneet
you all have become automatized!
olkoot automatisoituneet
they have become automatized!
olkoon automatisoiduttu
has been become automatized!
minä
sinä
hän
me
te
he
passive
Potential perfect tense
lienen automatisoitunut
I probably have become automatized
lienet automatisoitunut
you probably have become automatized
lienee automatisoitunut
he/she probably has become automatized
lienemme automatisoituneet
we probably have become automatized
lienette automatisoituneet
you all probably have become automatized
lienevät automatisoituneet
they probably have become automatized
lienee automatisoiduttu
probably has been become automatized
Present perfect negative tense
en ole automatisoitunut
I have not become automatized
et ole automatisoitunut
you have not become automatized
ei ole automatisoitunut
he/she has not become automatized
emme ole automatisoituneet
we have not become automatized
ette ole automatisoituneet
you all have not become automatized
eivät ole automatisoituneet
they have not become automatized
-
Past perfect negative tense
en ollut automatisoitunut
I had not become automatized
et ollut automatisoitunut
you had not become automatized
ei ollut automatisoitunut
he/she had not become automatized
emme olleet automatisoituneet
we had not become automatized
ette olleet automatisoituneet
you all had not become automatized
eivät olleet automatisoituneet
they had not become automatized
-
Conditional perfect negative tense
en olisi automatisoitunut
I would not have become automatized
et olisi automatisoitunut
you would not have become automatized
ei olisi automatisoitunut
he/she would not have become automatized
emme olisi automatisoituneet
we would not have become automatized
ette olisi automatisoituneet
you all would not have become automatized
eivät olisi automatisoituneet
they would not have become automatized
-
sinä
hän
me
te
he
Imperative perfect negative tense
ole automatisoitunut
you have become automatized!
olkoon automatisoitunut
he/she have become automatized!
olkaamme automatisoituneet
we have become automatized!
olkaa automatisoituneet
you all have become automatized!
olkoot automatisoituneet
they have become automatized!
minä
sinä
hän
me
te
he
Potential perfect negative tense
en liene automatisoitunut
I probably have not become automatized
et liene automatisoitunut
you probably have not become automatized
ei liene automatisoitunut
he/she probably has not become automatized
emme liene automatisoituneet
we probably have not become automatized
ette liene automatisoituneet
you all probably have not become automatized
eivät liene automatisoituneet
they probably have not become automatized

More Finnish verbs

Related

Not found
We have none.

Similar

Not found
We have none.

Similar but longer

Not found
We have none.

Random

antaa kaikkensa
bring it
arkistua
become mundane
assimiloitua
become
asvaltoida
do
aukoa päätään
criticize
autioittaa
desolate
automatisoida
automatize
auttaa
help
balsamoida
do
blondata
dye hair to blond

Other Finnish verbs with the meaning similar to 'become automatized':

None found.
Learning languages?