Autoistua conjugation

Conjugate autoistua - become motorized

Present tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
autoistun I become motorized
sinä
autoistut you become motorized
hän
autoistuu he/she becomes motorized
me
autoistumme we become motorized
te
autoistutte you all become motorized
he
autoistuvat they become motorized
passive
autoistutaan is become motorized

Past tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
autoistuin I became motorized
sinä
autoistuit you became motorized
hän
autoistui he/she became motorized
me
autoistuimme we became motorized
te
autoistuitte you all became motorized
he
autoistuivat they became motorized
passive
autoistuttiin was become motorized

Conditional mood

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
autoistuisin I would become motorized
sinä
autoistuisit you would become motorized
hän
autoistuisi he/she would become motorized
me
autoistuisimme we would become motorized
te
autoistuisitte you all would become motorized
he
autoistuisivat they would become motorized
passive
autoistuttaisiin would be become motorized

Imperative mood

Finnish FormEnglish TranslationEx.
sinä
autoistu become motorized!
hän
autoistukoon become motorized!
me
autoistukaamme let's become motorized!
te
autoistukaa become motorized!
he
autoistukoot become motorized!
passive
autoistuttakoon be become motorized!

Potential tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
autoistunen I probably become motorized
sinä
autoistunet you probably become motorized
hän
autoistunee he/she probably becomes motorized
me
autoistunemme we probably become motorized
te
autoistunette you all probably become motorized
he
autoistunevat they probably become motorized
passive
autoistuttaneen probably is become motorized

Infinitives

Finnish FormEnglish TranslationEx.
1st
autoistua to become motorized
1st long
autoistuakseen to become motorized
2nd inessive
autoistuessa while becoming motorized
2nd instructive
autoistuen while becoming motorized
3nd inessive
autoistumassa becoming motorized
3rd elative
autoistumasta becoming motorized
3rd illative
autoistumaan becoming motorized
3rd adessive
autoistumalla becoming motorized
3rd abessive
autoistumatta becoming motorized
3rd instructive
autoistuman becoming motorized
4th nominative
autoistuminen becoming motorized
4th partitive
autoistumista becoming motorized
5th
autoistumaisillaan just about to become motorized

Passive infinitives

Finnish FormEnglish TranslationEx.
1st
autoistuttaessa while not becoming motorized
3rd adessive
autoistuttaman not becoming motorized

Participles

Finnish FormEnglish TranslationEx.
Present
autoistuva becoming motorized
Past
autoistunut become motorized
Agent
autoistuma become motorized

Passive participles

Finnish FormEnglish TranslationEx.
Present
autoistuttava not become motorized
Past
autoistuttu not become motorized

Present negative tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
en autoistu I do not become motorized
sinä
et autoistu you do not become motorized
hän
ei autoistu he/she do not become motorized
me
emme autoistu we do not become motorized
te
ette autoistu you all do not become motorized
he
eivät autoistu they do not become motorized
passive
ei autoistuta is not become motorized

Past negative tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
en autoistunut I did not become motorized
sinä
et autoistunut you did not become motorized
hän
ei autoistunut he/she did not become motorized
me
emme autoistuneet we did not become motorized
te
ette autoistuneet you all did not become motorized
he
eivät autoistuneet they did not become motorized
passive
oli autoistuttu had been become motorized

Conditional negative tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
en autoistuisi I would not become motorized
sinä
et autoistuisi you would not become motorized
hän
ei autoistuisi he/she would not become motorized
me
emme autoistuisi we would not become motorized
te
ette autoistuisi you all would not become motorized
he
eivät autoistuisi they would not become motorized

Imperative negative mood

Finnish FormEnglish TranslationEx.
sinä
älä autoistu do not become motorized!
hän
älköön autoistuko let him/her/it not become motorized!
me
älkäämme autoistuko let's not become motorized!
te
älkää autoistuko do not become motorized!
he
älkööt autoistuko do not become motorized!

Potential negative tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
en autoistune I probably do not become motorized
sinä
et autoistune you probably do not become motorized
hän
ei autoistune he/she probably does not become motorized
me
emme autoistune we probably do not become motorized
te
ette autoistune you all probably do not become motorized
he
eivät autoistune they probably do not become motorized

Present perfect tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
olen autoistunut I have become motorized
sinä
olet autoistunut you have become motorized
hän
on autoistunut he/she has become motorized
me
olemme autoistuneet we have become motorized
te
olette autoistuneet you all have become motorized
he
ovat autoistuneet they have become motorized
passive
on autoistuttu has been become motorized

Past perfect tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
olin autoistunut I had become motorized
sinä
olit autoistunut you had become motorized
hän
oli autoistunut he/she had become motorized
me
olimme autoistuneet we had become motorized
te
olitte autoistuneet you all had become motorized
he
olivat autoistuneet they had become motorized

Conditional perfect tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
olisin autoistunut I would have become motorized
sinä
olisit autoistunut you would have become motorized
hän
olisi autoistunut he/she would have become motorized
me
olisimme autoistuneet we would have become motorized
te
olisitte autoistuneet you all would have become motorized
he
olisivat autoistuneet they would have become motorized
passive
olisi autoistuttu would has been become motorized

Imperative perfect tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
sinä
ole autoistunut you have become motorized!
hän
olkoon autoistunut he/she have become motorized!
me
olkaamme autoistuneet we have become motorized!
te
olkaa autoistuneet you all have become motorized!
he
olkoot autoistuneet they have become motorized!
passive
olkoon autoistuttu has been become motorized!

Potential perfect tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
lienen autoistunut I probably have become motorized
sinä
lienet autoistunut you probably have become motorized
hän
lienee autoistunut he/she probably has become motorized
me
lienemme autoistuneet we probably have become motorized
te
lienette autoistuneet you all probably have become motorized
he
lienevät autoistuneet they probably have become motorized
passive
lienee autoistuttu probably has been become motorized

Present perfect negative tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
en ole autoistunut I have not become motorized
sinä
et ole autoistunut you have not become motorized
hän
ei ole autoistunut he/she has not become motorized
me
emme ole autoistuneet we have not become motorized
te
ette ole autoistuneet you all have not become motorized
he
eivät ole autoistuneet they have not become motorized

Past perfect negative tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
en ollut autoistunut I had not become motorized
sinä
et ollut autoistunut you had not become motorized
hän
ei ollut autoistunut he/she had not become motorized
me
emme olleet autoistuneet we had not become motorized
te
ette olleet autoistuneet you all had not become motorized
he
eivät olleet autoistuneet they had not become motorized

Conditional perfect negative tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
en olisi autoistunut I would not have become motorized
sinä
et olisi autoistunut you would not have become motorized
hän
ei olisi autoistunut he/she would not have become motorized
me
emme olisi autoistuneet we would not have become motorized
te
ette olisi autoistuneet you all would not have become motorized
he
eivät olisi autoistuneet they would not have become motorized

Imperative perfect negative tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
sinä
ole autoistunut you have become motorized!
hän
olkoon autoistunut he/she have become motorized!
me
olkaamme autoistuneet we have become motorized!
te
olkaa autoistuneet you all have become motorized!
he
olkoot autoistuneet they have become motorized!

Potential perfect negative tense

Finnish FormEnglish TranslationEx.
minä
en liene autoistunut I probably have not become motorized
sinä
et liene autoistunut you probably have not become motorized
hän
ei liene autoistunut he/she probably has not become motorized
me
emme liene autoistuneet we probably have not become motorized
te
ette liene autoistuneet you all probably have not become motorized
he
eivät liene autoistuneet they probably have not become motorized

Feedback: Noticed a mistake? Have a suggestion?

Have you noticed a mistake or a bug here somewhere on this page? Have ideas how we can improve our content? Submit a request for us and we will do our best to take your feedback into account!

Usage information for autoistua

kotus type 52/sanoa, no gradation

Examples of autoistua

We currently do not have examples of the verb autoistua or any of its forms.

Questions and answers about autoistua conjugation

Still don't understand something? Ask and receive a reply!

Ask us a question about this word and get it replied to here. Questions are answered by experienced language speakers.

Ask question about autoistua
Work in progress

Help us become the best conjugation resource. Find out more.

Play conjugation game!

Practice language skills with real sentences in our free game. Try now!

Tip: CTRL + M for navigation!

You can access a quick navigation menu with the shortcut 'CTRL + M'.

Learn languages with our Interlinear books!

Check out our new product - novel subtitled books in many languages to get reading practice!

Try out

Receive most useful verbs, tips and other info free!

Select the language(s) you're interested in

Similar verbs

VerbTranslation
Same length:
autoistaamotorize

Do you know these verbs?

VerbTranslation
aristellabe very careful with
arpeuttaascar
arvottaaenglish
aspiroidaaspirate
assosioituabe associated with
astellastep
aukaistaopen
autoistaamotorize
automaattistaaautomatize
banaalistaabanalize